Reklam
Reklam
Avukatlar Ankara Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı

Avukatlar Ankara Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı

Barolar ile birlikte meslek kuruluşlarının yapısını değiştirmeye yönelik yasa değişikliği teklifine karşı çıkan avukatlar, Ankara Adliyesi önünde oturma eylemi düzenledi.

03 Temmuz 2020 - 18:12

Barolar ile birlikte meslek kuruluşlarının yapısını değiştirmeye yönelik yasa değişikliği teklifine karşı düzenlenecek Büyük Savunma Mitingi'nin iptal edilmesinin ardından avukatlar, Ankara Sıhhiye Adliyesi'ne gidip suç duyurusu yapma kararı aldı.

Baro başkanları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen avukatlar, kurulan barikatlardan kontrollü şekilde geçerek Ankara Sıhhiye Adliyesi önünde toplandı. “Savunma susturulamaz” yazılı pankart ve dövizler taşıyan avukatlar, “Hak, hukuk adalet. Savunma susturulamaz", "Feyzioğlu istifa” sloganları attı.
Cumhuriyet'in aktardığına göre avukatlar adına ortak açıklamayı okuyan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, avukatların hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini ve bunun tarihi sorumlulukları olduğunu söyleyerek, “Bu yüzden, insan onurunun yeryüzünün ve gökyüzünün güçlüleri karşısında korunmasının tarihi avukatlarla başlar. Ancak o güçlülerin avukatlardan her devirdeki korkusu öyle büyük olmuştur ki; bazen onları hapislerle, idamlarla tehdit ettirmiş bazen de bir virüs salgınından çaresizce medet umdurmuştur” diye konuştu.

Avukatların cübbelerinin ‘gökyüzü kadar büyük’ olduğunu ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayan Sağkan, “Şimdi onların cübbeleri bir barınak, bir çatı, bir kalkan. Altına kimsesiz çocuklar, öldürülen kadınlar, yakılmış ormanlar ve ortadan kaldırılmak istenen koca bir adalet sistemi sığıyor” dedi.

'Biber gazı sıkıp, darp ediyorlar'
Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yürüme kararı alan avukatlar, polis müdahalesiyle karşılaştı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yaşananlara dair bir videoyu da eklediği paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Avukatları ilgilendiren 'çoklu baro' teklifi Meclis'te. Avukatlar da Meclis'e gelip seslerini duyurmak, düşüncelerini aktarmak istiyor. Ne yapıyorlar? Biber gazı sıkıp, darp ediyorlar. AKP zihniyeti baskı, şiddet, yasak dışında bir şey bilmiyor."

Oturma eylemi başlattılar
Meclis'e yürümelerine izin verilmeyen avukatlar, Ankara Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı. Avukatlar, burada göndere cübbe de çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bin 848 kişiye istihdam
Bin 848 kişiye istihdam
Gelecek İzmir'de istifa krizi
Gelecek İzmir'de istifa krizi