Reklam
Aydemir; "Karşıyaka Kadın Kolları Başkanı Erol’dur"
Reklam

Aydemir; "Karşıyaka Kadın Kolları Başkanı Erol'dur"

CHP Karşıyaka’da Kadın Kolları Yönetimi’nde yaşanan krize Parti Okulu İzmir İl Koordinatörü Abdullah Aydemir’de müdahil oldu. Aydemir, istifaların kadın kolları yönetiminin kadın kolları yönetmeliğine göre düşmediğini ifade ederek, “Karşıyaka İlçe Kadın Kolları Başkanı Buket Fatoş Erol’dur” dedi.

16 Ağustos 2019 - 17:04 - Güncelleme: 16 Ağustos 2019 - 17:05
Reklam

Begüm Burçak GÜNAY/GERÇEK HABERCİ-ÖZEL HABER-Gerçek Haberci’ye açıklamalarda bulunan CHP Parti Okulu İzmir İl Koordinatörü Abdullah Aydemir, Karşıyaka Kadın Kolları’nda yaşanan kriz sonrası Karşıyakalı İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı’nın yaptığı atamanın tüzük ve yönetmeliğe aykırı olduğunu iddia etti. Aydemir, 11 kişilik ilçe kadın kolları yönetiminden 6 kişinin istifa etmesi sonrası yönetimin düşmeyeceğini ileri sürerek şunları ifade etti;
 “Salt çoğunluk yok denerek kadın kolları yönetimi düşürülemez. Söz konusu düşme ana kademe içindir. Kadın kolları için yönetmelik devreye girer. Kadın Kolları yönetmeliğinin 6’ncı bölümünde yer alan Görevlerin Sona ermesi başlıklı bölümün 21’inci maddesinde yer alan ‘görevin boşalması’ bölümüne göre; ‘görevden ayrılma veya başka nedenlerle boşalması halinde, üye sayısı yedeklerin de çağrılmasına karşın yarıdan aşağıya düşmüşse’ der. Öncelikle yedeklerin çağrılması gerekiyor. Yedeklerin çağrılması sonrası yarıdan aşağı düşmüşse yönetim düşer. Bu nedenle Karşıyaka İlçe Kadın Kolları Başkanı Buket Fatoş Erol’dur.”
Görevden alma yok
Yönetmeliğe göre görevden alma ve görevin boşalmasının farklı kavramlar olduğuna da dikkat çeken Aydemir; “Kadın kolları il başkanının bu göreve atama yapması için tek yolu var o da görevden almasıdır. Bunu da resmi bir yazı ile bildirmesi gerekir. Böylesi bir yazı olmadığına göre atama yapması mümkün değil. Kadın kolları ilçe yönetiminin yönetmeliğe göre istifa edenlerin yerine yedekleri davet ederek göreve devam etmesi gerekiyor” dedi.
Yönetmelik 21. Madde ne diyor?
CHP Parti Okulu İzmir İl Koordinatörü Abdullah Aydemir’in dile getirdiği Kadın Kolları Yönetmeliği 21. Maddesi aynen şöyle;
“Merkez, il, ilçe ya da belde kadın kolları başkanlık görevinin ve/veya zorunlu organlarındaki üyeliklerde boşalma olması durumunda, ilgili yönetim kurulu üyeleri ilk olağan toplantılarında veya gerekli görülmesi halinde olağanüstü gündemle toplanmak sureti ile kendi aralarında bir başkan ve/veya zorunlu organları seçerler. Değişiklik, beş gün içinde bir üst kadın kolu başkanlığına bildirilir.
Çalışma dönemi içinde ilçe ve il kadın kolları yönetim kurulu ile KKMYK üyelerinin yerlerinin görevden ayrılma veya başka nedenlerle boşalması halinde, üye sayısı yedeklerin de çağrılmasına karşın yarıdan aşağıya düşmüşse, bir üst kademe kadın kolu, ilgili ana kademenin de görüşünü alarak, 45 gün içinde yapılacak olağanüstü kongreye kadar geçici bir kadın kolu oluşturur ve atar.”

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Abdullah Aydemir
    6 ay önce
    Hatalı bilgilendirme olmasın! Kadın Kolları Yönetmeliğine göre yukarıda yazılanlar doğru olsa da Tüzükte farklı yazıyor. Bu durumda yönetmelik değil tüzük kuralı uyglanır. Yani Tüzüğun 27. Maddesinin 5. fıkrası uyarınca, tüzüğün 24. Maddesinin 5. Fıkrası geçerli oluyor. Yönetim düşüyor ve 30 gün içerisinde olağan üstü kongre yapılması gerekir. Tüzük madde 27 (5) Kadın ve gençlik kollarının örgütlenmesi, seçimleri, çalışma yöntemleri ve öteki konular yönetmelikle düzenlenir. Tüzüğün görevden alma, görevin boşalması ve görevden alınanların yerine seçime ilişkin hükümleri bu kolların genel başkanları ve merkez yöneticileri ile il ve ilçe başkanları ve yöneticileri açısından da uyglanır. Tüzük Madde 24 (5) İl ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olduğunda, yedekleri ile doldurulur. Bütün yedeklerin çağrılmasından sonra kurul üyelerinin sayısı, üye tamsayısının üçte ikisinin (2/3) altına inerse ya da asıl üyeliklerde aynı gün içinde yarıdan fazla boşalma olursa, başkan ve kurul, yedekleriyle birlikte düşmüş olur. Bu durumlarda Merkez Yönetim Kurulu, illerde 45, ilçelerde 30 gün içinde olağanüstü kongre yapmak üzere illerde yedi (7), ilçelerde beş (5) kişilik geçici kurul atar. Toplantı yapmama nedeniyle kurulların düşmesi durumunda da bu hüküm uyglanır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’li Polat’tan eylem yasağına şiirli tepki: Saraylar saltanatlar çöker…
CHP’li Polat’tan eylem yasağına şiirli tepki: Saraylar...
Bursaspor taraftarını taşıyan otobüs devrildi: 2 yaralı
Bursaspor taraftarını taşıyan otobüs devrildi: 2 yaralı