Reklam
Reklam
Bakan Dönmez açıkladı: Türkiye, depoyu ucuz petrol ile doldurdu
Reklam

Bakan Dönmez açıkladı: Türkiye, depoyu ucuz petrol ile doldurdu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, 25’inin boş bırakılması gereken depoların yüzde 90’ının dolu olduğunu ifade etti

11 Mayıs 2020 - 10:40

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle fiyatları rekor seviyede düşen petrol dolayısıyla Türkiye’nin kapasitesinin yüzde 90’ının dolduğunu belirtti.

Bakan Dönmez, Milliyet’ten Didem Özel Tümer’e açıklamalarda bulundu.

Petrolde yaşanan krizin üreticilerin müşteriye bağımlılığını ortaya koyduğunu ifade eden Dönmez, “Üretim, krizden önce günlük 100 milyon varil civarıydı. Her yıl yüzde 1 talep artışıyla gidiyordu. Bazı ülkelerde tüketim neredeyse yüzde 50’lere kadar azaldı. Hele uçakların kullandığı jet yakıtı... “ dedi.

Türkiye’de hazirandan sonra bir talep artışı öngördükleri ifade eden Dönmez, şöyle devam etti:

Muhtemelen Avrupa açısından da öyle olacak. Ama 2018 - 2019’daki seviyelere gelebilmek 2022’yi bulabilir. Bir ay içinde depolar dolu hale gelecek gibi gözüküyor. Kriz sonrası talep yeniden toparlanmaya başladığında da bu kez arz talebi karşılamakta zorlanılabileceği için fiyatlar beklenenin üzerinde artabilir. Ancak düşük fiyat bir süre daha devam edebilir gibi görünüyor.

Bakan, Türkiye açısından düşük fiyat konusunun nasıl olacağını şöyle açıkladı:

Bizim gibi talebi yoğun ülkeler açısından fiyatların düşmesi elbette sevindirici. Ama bunu avantaja dönüştürüyor olmak için kullanıyor olmak lazım. Evinizdeyseniz, en fazla aracınızın deposunu doldurur beklersiniz. Bir depoluk avantajınız olur. Biz ne yapıyoruz? Ülkemizdeki akaryakıt ve ham petrol depolarımızı büyük oranda doldurmaya başladık.

Ham petrol ve akaryakıt, kamu ve özel sektör toplam stok kapasitesimiz 15.8 milyon metreküp. LPG stok kapasitesi de 924 bin metreküp. Operasyonel olarak bu miktarın yüzde 25 civarında bir boşluk bırakmak gerekiyor. Kalan kapasitenin de yüzde 90’ı dolu diyebiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bıçak ve sopların kullanıldığı tekme tokat kavga kamerada
Bıçak ve sopların kullanıldığı tekme tokat kavga kamerada
Gencin ‘İnanılmaz bir şey olacak’ deyip falezlerden ölüme atlaması kamerada
Gencin ‘İnanılmaz bir şey olacak’ deyip falezlerden ölüme...