Reklam
Reklam

Bakan Dönmez'den 'doğalgaz zammı' açıklaması: İhtiyaç yüzde 20 artacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz ihtiyacının bu sene yaklaşık yüzde 20 artmasını beklediklerini söyledi. Dönmez, “Maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

Bakan Dönmez'den 'doğalgaz zammı' açıklaması: İhtiyaç yüzde 20 artacak
13 Ekim 2021 - 12:36

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,"Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz" dedi. Dönmez doğalgaz ihtiyacının bu sene yaklaşık yüzde 20 artmasını öngördüklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışına video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Dönmez burada bir konuşma gerçekleştirdi. Dönmez, Avrupa'da enerji fiyatlarının tarihi rekorlar kırdığını, tedarik sorununun çözülememesi durumunda durumun daha da kötüleşeceğine yönelik öngörüler bulunduğunu söyledi.

Dönmez, şunları kaydetti:

"Teknik altyapı noktasında güçlü bir durumdayız. Uluslararası boru hatları, yer altı doğal gaz depolama, LNG ve FSRU tesislerimiz gibi sistemi ciddi oranda besleyen kaynaklara sahibiz. Depolamada gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor. Öncelikle ülkemizin uzun dönemli doğalgaz anlaşmalarının olması elimizi rahatlatan bir unsur. Diğer taraftan doğalgaz ihtiyacımızın bu sene yaklaşık yüzde 20 artmasını öngörüyoruz. Farklı tedarik kanallarından ilave talebi karşılamak üzere planlamalarımızı yaklaşan kış şartlarına göre sürekli güncel tutuyoruz."

Dönmez, dünya genelinde rekor seviyede artan enerji fiyatlarından Türkiye'nin de etkilendiğine işaret ederek, "Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Elektrikte yaptığımız sosyal destek yardımlarıyla bugüne kadar 2,1 milyon haneye 3,1 milyar liralık destek sağladık. Hanehalkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız" diye konuştu.

"FEDAKARLIK YAPIYORUZ" AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Dönmez, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında da doğalgaz fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuş, "Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz" demişti. Dönmez’in, 2021’de yaklaşık yüzde 19 zamlanan doğalgaz fiyatlarına ilişkin ‘fedakarlık’ açıklaması tepki çekmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum