Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Nebati: Enflasyonla mücadele bizim için birinci öncelik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep'te önemli açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Nebati: Enflasyonla mücadele bizim için birinci öncelik
11 Haziran 2022 - 15:52
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Gaziantep ihracatını 2022 yılında 17 kat artırdı. Neredeyse ayda bir 1 milyar dolar ihracat yapan bir şehrimiz var. Bu performansıyla Gaziantep Türkiye genelinde en çok ihracat yapan il oldu. Gaziantep'te yeni yeni Organize Sanayi bölgesi ihtiyacı var. Gaziantep'in kalkınması kapsamında devlet olarak işletmelerimizi birçok mekanizma ile destekliyoruz.

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM!

Gaziantep'in kalkınması için işletmelerimizi birçok alanı destekliyoruz. Halı ve tekstil sektörüne 13,8 milyar lira katkı sağlayarak 10 bin kişiye istihdam sağlanmasını destekledik.  

"G-20 ÜLKELERİ ARASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ OLDUK"

Türkiye, üretim-ihracat-yatırım-istihdam kapsamında son dönemde önemli başarılara imza attı. Türkiye 2021'de salgına rağmen yüzde 11 büyüdü. Son 10 yılın en yüksek performansına ulaştık. G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olduk. Ekonomimiz 2022'nin ilk çeyreğinde de güçlü performansını sürdürdü. Hazine nakit dengesi 149,2 milyar lira fazla verdi.

Önümüzdeki süreçte kamu maliyesindeki sağlam duruşu sürdüreceğiz. Mali disiplinden taviz vermiyoruz.

2020 yılı ve sonrasında tüm dünyada etkisini gösteren pandemi ve savaş , enerji ve emtia fiyatlarında artışa neden oldu. Bu durum enflasyonu önemli ölçüde artırdı. Gelişmiş ülkelerde enflasyon son 40 yılın en yükseğinde. Enflasyonla mücadele bizim için birinci öncelik. Ekonomi yönetimin tüm kurumlarıyla seferber olmuş durumdayız. Ve üstesinden geleceğiz. Tüketici kredilerinde istenmeyen alanlarda kullanılmasını engelliyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum