Reklam
Reklam
Reklam

Bankacılık kaynakları: TCMB'nin TL tahvillerde vade zorunluluğu getirmesi yapay faiz düşüşü

Bankalara uzun vadeli sabit faizli tahvil zorunluluğu, gösterge faizi yüzde 20’nin altına çekti. Bankacılık kaynakları tüketici enflasyonu yüzde 80’e yaklaşırken tahvil faizinin ise yüzde 20’nin altına düşürülmesini "yapay faiz düşüşü" olarak yorumladı

Bankacılık kaynakları: TCMB'nin TL tahvillerde vade zorunluluğu getirmesi yapay faiz düşüşü
14 Haziran 2022 - 13:38

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bankaların yabancı para yükümlülükleri için tutacağı TL tahvillerde yaptığı değişik, bankacılık kaynakları tarafından "gösterge faizinde yapay düşüş" olarak değerlendirildi.

Dünya'dan Şebnem Turhan'ın haberine göre bankacılık kaynakları bu adımların bankaları TÜFE endeksli tahvil faizlerinden uzaklaştırmayı ve talebi sabit faizli devlet tahvillerine kaydırmayı hedeflediğini belirterek enflasyon riskinin de bu nedenle bankalar tarafından üstleneceğine dikkat çekti.

Tüketici enflasyonu yüzde 80’e yaklaşırken tahvil faizinin ise yüzde 20’nin altına düşürülmesini "yapay faiz düşüşü" olarak yorumlayan bankacılık kaynakları bankaların talebinin faiz düşüyor beklentisinden değil ‘zorlanmaları’ndan kaynaklandığına dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın açıklaması sonrası da 10 yıllık gösterge tahvil faizi neredeyse 300 baz puan gerileyerek yüzde 18,78’e indi. Kaynaklar 10 yıllık gösterge tahvil faizinde hedeflenenin yüzde 20’nin altı olduğunu belirtti.

5 yıl ve üstü şartı getirilmişti

TCMB bankalara gönderdiği yazıyla, bankaların yabancı para yükümlülükleri için tutacağı Türk Lirası tahvillere 5 yıl ve daha uzun vade şartı getirdi. TCMB, ayrıca vadesine en az 4 yıl kalan ve en az 5 yıl vadeli olan sabit getirili devlet iç borçlanma senetleri ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikalarının menkul kıymet olarak kabul edileceğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum