Reklam
Başkenti hareketlendirecek çıkış: Mansur Yavaş seçim...
Reklam

Başkenti hareketlendirecek çıkış: Mansur Yavaş seçim anketlerinde açık ara önde!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, Mart 2019'da düzenlenecek yerel seçim için Kılıçdaroğlu, Ankara adayı Mansur Yavaş’ın anketlerde açık ara önde olduğunu belirtti, İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun da beklenen aday profiline uyduğu için aday gösterildiğini söyledi.

22 Aralık 2018 - 12:53 - Güncelleme: 22 Aralık 2018 - 12:58
Reklam

CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle yaptığı kahvaltılı toplantıda önemli mesajlar verdi. 
"İYİ SINAV VEREMEDİK"
CHP’nin geçen seçimlere yönelik özeleştiri yapmadığı yönündeki bir eleştiri üzerine Kılıçdaroğlu, parti ve genel başkan olarak özeleştiri yaptıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ben kendim bizzat yaptım. O gece iyi bir sınav veremedik. Bunu her yerde, her ortamda ifade ediyorum. O gece belki kamuoyuna bilgi verilebilirdi. Kamuoyu aydınlatılabilirdi. Bunları yapmamız zorunluydu aslında ama o gecenin ayrıntılarına girmek istemiyorum. Bir kusur, eksik varsa bize ait. Özellikle CHP’ye oy veren gençlerin, CHP yönetimine tepki göstermelerini anlayışla karşılıyorum. Tepki göstermeleri doğal ve haklı” değerlendirmesini yaptı.
"BU İSİMLER KAZANMA ŞANSI EN YÜKSEK OLAN PARTİLİLERİMİZ"
Kılıçdaroğlu Mansur Yavaş’ın Ankara’da aday gösterilmesiyle risk alıp almadığının sorulması üzerine şöyle konuştu:
“Mansur Bey siyasette sonradan tanıdığım bir insan ama belediye başkanlığı yaparken Beypazarı’nda başarılı. Beypazarı’nın ziyaretçilerinden birinin de ben olduğumu kimse unutmasın. Başaralı bir belediye başkanı. Parti içinden değil de neden sağdan aday diye bir düşünce oldu... Mansur Bey bizim partilimiz zaten. Dolayısıyla CHP’ye gelip üye olan birisini sağdan veya soldan diye ayırmanın bir mantığı yok. Mansur Bey’i Ankara’nın geleceği ve gerçek anlamda bir başkent kimliğine kavuşması için ideal bir aday olarak görüyorum. Elbette Parti Meclisi’ne geldiği zaman, o adayın lehinde ve aleyhinde konuşanlar var. Sadece Mansur Bey için değil. Belki siz risk olarak tanımlıyorsunuz ama bu risk değil. Bu isimler kazanma şansı en yüksek olan partililerimiz. Anketler yapıyoruz, milletvekili, il ve ilçe başkanı arkadaşlarımıza soruyoruz. Sonuçlardan politika geliştiriyoruz.”
"MANSUR YAVAŞ AÇIK ARA ÖNDE"
Kılıçdaroğlu, Yavaş’ın yapılan anketlerde “açık ara” önde çıktığını da söyledi.
Soru üzerine Kılıçdaroğlu, 31 Mart için kendilerine özel bir başarı çıtası arayışı olmadığını kaydetti. Bütün çabalarının Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa ve Antalya’yı almak olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, kendilerine rakip olarak bir partiyi almadıklarını, adayların neler yapacaklarını anlatacağını dile getirdi.
İZMİR ADAYI YANINIZDA MI OTURUYOR?
Kılıçdaroğlu, İzmir için çalışmaların sürdüğünü, Mersin adayının ise 4 Ocak’ta yapılacak Parti Meclisi toplantısında açıklanacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, solunda oturan yardımcısı Tuncay Özkan kastedilerek sorulan “İzmir adayı yanınızda mı oturuyor” sorusuna, “Onu bilmiyorum” karşılığını verdi.

"ADALAR BELEDİYE BAŞKANI ERDEM GÜL OLABİLİR"
Kılıçdaroğlu, İstanbul adayının belirlenmesi aşamasında “istenen belediye başkanı profili” üzerinden gittiklerini anlattı. Çıkan profile en uygun kişinin Ekrem İmamoğlu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Biz gözlüyorduk kendisini, başarılarını... Kendisine söyledik o da kabul etti” dedi. Kılıçdaroğlu, soru üzerine Adalar Belediye Başkan adaylarının “büyük bir ihtimalle” gazeteci Erdem Gül olacağını kaydetti.
"BALIKESİR'İ İYİ PARTİ KAZANACAK, HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ"
İYİ Parti ile yapılan işbirliğinde fazla ödün verildiği tartışmalarının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “İşbirliği yapıyoruz, dolayısıyla fazla taviz verdiniz, az taviz verdiniz bilmiyorum. Sonuçta görüşmeler yapılıyor, bir çerçeve çıkıyor ortaya. Ama şunu söyleyeyim: Balıkesir’i İYİ Parti kazanacak. Biz her türlü desteği vereceğiz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, belediye meclis üyelikleri için hemen hemen tüm Türkiye’de eğilim yoklaması yapılacağını da söyledi. Kılıçdaroğlu, ihtiyaç olması, adaylardan istek gelmesi durumunda İYİ Parti ile ortak miting yapılabileceğini belirtti.
"ÖZHASEKİ SİNCAN'I BİLMEZ"
CHP adaylarının açıklanmasının ardından AK Parti’nin adaylarının tartışılmaya başlandığının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Özhaseki’yi Kızılay’a koysalar Sincan nerede bilmez, Akyurt nerededir bilmez. Hangi akılla getirdi bilemiyorum tabii. Ankaralılara hakarettir. Milyonluk Ankara’da bir belediye başkanı adayı bulamadılar. Bit pazarına nur yağmıyor” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım için de “İzmir deneyimini saymıyorum. İzmir’den sonra oraya gitmesi bence bir talihsizlik” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN: 40 YIL GEÇTİ, ANLAYIŞ DEĞİŞMEDİ
BAKAN: 40 YIL GEÇTİ, ANLAYIŞ DEĞİŞMEDİ
Türk bankaları batık kredilerden kurtulmak için İngiliz şirketi Ernst&Young’ı yetkilendirdi
Türk bankaları batık kredilerden kurtulmak için İngiliz şirketi...