Reklam
Reklam

Bebeklere 'yanlış aşı' iddiasına ilişkin İzmir Tabip Odası'ndan açıklama geldi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün sağlık ocaklarında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldığını öne sürmesi üzerine ilişkin açıklama yapan İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, "Aşılar barkod onayı ve mesaj sistemi ile yapılıyor, bir güvenlik zinciri var. Teknik olarak böyle bir hata yapılması zor. Olayla ilgili somut bir kanıt yok" dedi.

Bebeklere 'yanlış aşı' iddiasına ilişkin İzmir Tabip Odası'ndan açıklama geldi
23 Eylül 2021 - 15:06
Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yanlışlıkla 6 aylık bebeklere kızamık veya hepatit B gibi aşılar yerine Covid-19 aşısı yapıldığını iddia etmesi gündeme geldi.  Konuya ilişkin görüşleri sorulan İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı şunları söyledi: 

“Konuyla ilgili olarak kapsamlı bir inceleme başlattık. Bakanlık ve üniversitenin açıklamalar sonrasında ne yapacağını bilmiyoruz. Aşılama hizmetleri güvenli ve sağlıklı bir şekilde ilerliyor. Aşılar barkod onayı ve mesaj sistemi ile yapılıyor, bir güvenlik zinciri var. Teknik olarak böyle bir hata yapılması zor. Olayla ilgili somut bir kanıt yok, öncelikle bunun netleşmesi lazım. Dikkatle araştırılması gereken bir konu, bu süreci takip edeceğiz. Eğer bir ihmal varsa sorumlular elbette yaptırıma maruz kalacaktır. Genelleme yapmak doğru değil. Hata varsa elbette önlem alınmalı. Aşılamaya gölge düşürecek açıklamalar konusunda dikkatli olmak zorundayız.”  

YORUMLAR

  • 0 Yorum