Reklam
Reklam

BÜYÜKŞEHİR'DE MÜLKİYET SATIŞI ELEŞTİRİSİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde olan İstanbul Beyoğlu’ndaki arazinin satılması için mecliste karar alındı. AK Parti satışa karşı çıkarken Boztepe, “15 yıldır Aziz Kocaoğlu’nun yer sattığını ben pek hatırlamıyorum. Biz geldik, şu son 6-7 aydır herhalde Seferihisar’dan kalma bir alışkanlık olacak ki neyimiz var neyimiz yok satılmaya başlandı. Bunlarla beraber şatoyu satalım” dedi.

BÜYÜKŞEHİR'DE MÜLKİYET SATIŞI ELEŞTİRİSİ
15 Kasım 2019 - 21:12

 GERÇEK HABERCİ- İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. AK Parti Grubu’nun meclis salonuna 15 dakika geç gelmesi dikkat çekti.  Başkan Vekili Özuslu, “Biraz önce burada meclisimizin eksikliğini hissettik. AK Parti sanıyorum grup toplantısı uzadığı için gecikmeli geldiler. Meclis sıraları boşken onların gerekliliğini anlamış olduk. Demokrasi muhalefet varsa vardır” açıklamasını yaptı. 

‘TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU  YOK HÜKMÜNDEDİR’

Şiddet mağduru kadınlara yönelik güçlendirme ve farkındalık yaratmak için İzmir Barosu ile ortak hizmet protokolü yapılması toplantıda gündeme geldi.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Grubu önergenin Plan Bütçe, Hukuk ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komisyonlarına gönderilmesini önerdi. AK Parti bu usule itiraz etti. 

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Ne olduğu belli olmayan bir komisyon. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de kadın erkek eşitliği komisyonu olarak yer alıyor. Burada erkeğe mi kadına mı şiddet belli değil! Böyle bir komisyonu biz AK Parti Grubu olarak, başkanımız söyleyecektir, ben şahsen yok hükmünde görüyorum” dedi. 

Oturumu yöneten Özuslu önergenin komisyonlara gönderimi noktasında ayrı ayrı oylama yaptı. Plan Bütçe ve Hukuk komisyonlarına gönderilmesi oy birliğiyle kabul edilen önergenin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komisyonuna gönderilmesi AK Parti’nin ‘hayır’ oylarına karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

MHP’Lİ MERT AK PARTİ’DEN AYRI OY VERDİ

Toplantıda Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Osman Mert’in ise Cumhur İttifakı’nın paydaşı olan AK Parti’den ayrı bir görüş vermesi dikkat çekti. Mert, “Kadına şiddet olduğu için tüm komisyonlarda incelenmesinde fayda var” dedi. 

15 YILDIR KOCAOĞLU SATMIYORDU… 

Mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan arazinin satılma kararı toplantıda masaya yatırıldı. Komisyonda alınan satış kararına CHP’nin olumlu bakması sonrasında AK Parti Grubu’ndan temsilciler düşüncelerini iletti. AK Partili bazı meclis üyeleri satışın yapılmaması yönünde açıklamalarda bulunurken Boztepe, “15 yıldır Aziz Kocaoğlu’nun yer sattığını ben pek hatırlamıyorum. Biz geldik, şu son 6-7 aydır herhalde Seferihisar’dan kalma bir alışkanlık olacak ki neyimiz var neyimiz yok satılmaya başlandı. Bunlarla beraber şatoyu da satalım o zaman! Ki oranın da satılmaması gerekiyor. Örnek olsun diye söyledim. Yıllar önce ben Balçova Termal’in yönetim kurulundaydım. İl Özel İdaresi olduğundan AK Parti olarak biz çoğunluktaydık. O zaman oranın satılması gündeme geldi. Ben o zaman CHP’lilerle beraber hareket ettik ve orayı sattırmadım. Bizi oraya atayan valiydi, istese bizi görevden alırdı ama yapmadı ve biz oranın satılmasını engelledik. Ben bazı CHP’lilerin de bu satışa karşı olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca AK Parti’nin arazi üzerine İzmir Evi inşa edilmesi teklifi de mecliste oylandı. Taşınmazın satılmasına oy çokluğuyla karar verildi. AK Parti’nin önerisi de reddedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum