Reklam
Çavuşoğlu: Görünüşe göre İdlib’de ateşkes sadece Erdoğan...
Reklam

Çavuşoğlu: Görünüşe göre İdlib’de ateşkes sadece Erdoğan ve Putin'in görüşmesiyle sağlanabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib için görüşen Türkiye ve Rusya heyetlerinin bir sonuca varamaması üzerine yaptığı açıklamada, “İdlib’de ateşkes sadece Erdoğan ve Putin'in görüşmesiyle olabilir” dedi

29 Şubat 2020 - 17:45

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de sürdürülebilir ve bağlayıcı bir ateşkesin sadece AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sağlayabileceğini ifade etti.

ABD ile Taliban arasında barış sürecini başlatması beklenen anlaşmanın imza törenine katılmak üzere Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Çavuşoğlu, yabancı gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, Suriye, Libya, Yemen ve Afganistan'daki durumların tüm uluslararası kamuoyunu ilgilendiren meseleler olduğunun altını çizerek, "Bu anlaşma, Afganistan'da sürdürülebilir barışın sağlanması için önemli bir gelişme" diye konuştu.

İdlib'de Esed rejiminin saldırılarına ilişkin yöneltilen bir soru üzerine Çavuşoğlu, "Suriye genelinde ve özellikle İdlib'de rejimin saldırganlığı felakete dönüşüyor. Rejim ve destekçileri, sivilleri, hastaneleri, okulları ve bizim oradaki askerlerimizi hedef aldı. Rusya'nın, rejimi desteklediği açık ancak doğrudan bizi hedef aldığını söyleyemeyiz. İdlib'de sürdürülebilir ve bağlayıcı bir ateşkesin sağlanması için Rusya ile birlikte çalışıyoruz. Heyetimiz, Rus heyetiyle dün karşı tarafın talebi üzerine Ankara'da tekrar bir araya geldi. Ancak görünüşe göre bu sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in görüşmesiyle yerine gelebilir. Bunun için çalışıyoruz ve bu görüşme martın ilk haftasında olacak" ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti İzmir'de ertelenen kongrelere çözüm bulundu
Ak Parti İzmir'de ertelenen kongrelere çözüm bulundu
Karantinada doğum gününü böyle kutladılar
Karantinada doğum gününü böyle kutladılar