Reklam
Reklam
CHP Ankara Kongresi’ne itiraz
Reklam

CHP Ankara Kongresi'ne itiraz

Hafta sonu yapılan ve tek aday dayatması nedeniyle tartışma yaşanan CHP Ankara İl Kongresi yargıya taşındı. 

18 Şubat 2020 - 18:24 - Güncelleme: 18 Şubat 2020 - 18:59

Begüm Burçak GÜNAY/GERÇEK HABERCİ- CHP Ankara İl Kongresi’nde topladığı imzaların çektirilmesi ardından kalan imzaların büyük çoğunluğunun mükerrer olduğu iddiası ile yeter sayıdan düşürülmesinin ardından aday olamayan Gençlik Kolları eski Genel Başkanı ve PM eski üyesi olan Ayhan Yalçınkaya, Seçim Kurulu'na “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle kongrenin iptali için başvuru yaptı. Yalçınkaya’nın Parti Tüzüğü’ne göre İl Disiplin Kurulu’nda en az 4 hukukçu olması gerektiğini ama mevcut listede sadece 1 tane olması nedeniyle tam kanunsuzluk yapıldığı için başvuru yaptığı öğrenildi.
KILIÇDAROĞLU’MU ENGELLEDİ?
Öte yandan parti kulislerinde Ankara İl Kongresi için yeni iddialarda gündeme geldi. Parti kulislerini meşgul eden iddiaya göre; kongrede divan başkanı olan CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin kongresinde talimatla aday eksiltti. İddia sahipleri; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Ayhan Yalçınkaya’nın aday olmaması için kongre sırasında Çetin'i arayarak Yalçınkaya'nın aday yaptırılmamasını talimatını verdiği ve bu nedenle imzaların geri çektirildiği diğer kısmının da imzacılara sorulmadan mükerrer sayılarak iptal edildi. 
Kongrede ne olmuştu?
Hatırlanacağı üzere kongreden önce Ayhan Yalçınkaya’nın 169 imza topladığı öğrenilince 100’ü baskı ile geri çekilmiş, kalan 69 imzanın da 40’ının mükerrer imza olduğu ileri sürülmüştü. Parti tüzüğüne göre mükerrer imzaların imza sahibine sorulması gerekirken sorulmadan kabul edilmiş ve imzaların düşülmesi sonucu Yalçınkaya 49 imzada kalarak tüzük gereği aday olması gereken 65 imzayı toplayamadığından aday olamamıştı.
Tek adayla gidilen kongrede kayıtlı 645 kongre delegesinin ancak 496’sı sandık başına gitmiş. Bu seçmenlerden 181’inin kullandığı oy listelere gelen tepkilerin pusulalara yansıması nedeniyle iptal olurken Ali Hikmet Akıllı 315 oy alarak il başkanı seçilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yemen'de çok sayıda sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle görevini bıraktı
Yemen'de çok sayıda sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle...
Kavga ettiği kişinin aracını çalıp camını kıran şahıs, serbest bırakıldı
Kavga ettiği kişinin aracını çalıp camını kıran şahıs,...