Reklam
Reklam
CHP’den uyarı: Partililer hangi konularda konuşamayacak?
Reklam

CHP’den uyarı: Partililer hangi konularda konuşamayacak?

CHP’nin 10 maddelik uyarı metninde “Genelkurmay’a eleştiri getirilmemesi” ve “AK Parti içerisindeki tartışmalara girilmemesi” gibi ifadeler yer alıyor

03 Haziran 2020 - 12:45

CHP Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Genel Başkan Yardımcılığı, haftalık bilgilendirme raporunda partiye üye olan kişilerin “konuşmaması, yorum yapmaması gereken” bazı başlıkları sıraladı.

“Kutlama mesajı dışında dini konulara girilmemeli”

10 maddelik uyarılar şöyle:

Kutlama mesajlarının dışında dini konulara girilmemeli. Röportaj ve Televizyon programlarında konu ile ilgili gelen ısrarlı sorulara, laik vurgusu ile dini konuların siyasilerin değil konu ile ilgili çalışan İlahiyat kökenli akademisyenler ile din alimlerinin vermesi gerektiğine vurgu yapılmalı. Siyasilerin din konuşmasının dini siyasete alet etmek olduğu vurgusu yapılabilir. Camiye, kışlaya ve okullara siyaset sokulmamalı.

“AK Parti içindeki tartışmalara girilmemeli”

AKP’nin kendi içerisinde yaşadığı tartışmalara girilmemeli, konu ile ilgili sorular cevaplanmamalıdır. Bu konudaki en önemli yaklaşım “Biz de izlemekteyiz, demokrasimiz açısından gözlemekteyiz.” yanıtıdır.

“Genelkurmay’a eleştiri yok”

Türk Ordusu ve Genelkurmay Başkanlığı ile ilgili eleştirel söylemlerde bulunulmamalı. AKP’nin millet(Milliyetçilik) ve ümmet(Din) siyaseti üzerinden rant elde etmeye çalıştığı, bu ideal doğrultusunda duyguları sömürerek oyunu arttırma çabasında olduğu doğruda olsa söylenecek tek bir cümle dahi rakibin eline çok önemli bir fırsat verebilir.

“Söylemler birleştirici olmalı”

Türkiye’nin etnik ve mezhepsel yapılanmalarına yönelik daima birleştirici bir söylemde bulunulmalı. Söylemlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı ortak paydasından hareket etmeli. Kurtuluş savaşındaki birliktelik ruhundan dem vurulmalı hak arayışlarımızı ve adalet söylemlerimizi belirli zümreler ve olaylar için değil kavramlar ve olgular için kullanmaya dikkat edilmeli.

“Parti içindekiler parti içinde kalır”

Parti’nin iç organlarında konuşulması gereken hususlar medya önünde konuşulmamalı. Ülkenin menfaati için ilkemiz daima ‘Kol kırılır yen içinde kalır’ olmalıdır. Parti için sorunların çözüm noktası medya ve kamuoyu değil parti içi organlardır. Parti sorunlarını kamuoyunda konuşmak ‘Bunlar daha kendi sorunlarını çözemezken ülkeyi nasıl yönetecekler’ algısı oluşturup, CHP’ye ve ülkenin geleceğine zarar vermektedir.

“Söylem oluşturmanın püf noktası”

Söylem oluştururken unutulmaması gereken yegane husus; doğru, güncel ve ilkelerini kapsar olmasıdır. Söylemleriniz tamamen doğru olabilir fakat onun yeri, zamanı ve kime söylendiği son derece önemlidir. Püf noktası, kimin, ne zaman ve nerede söylediğidir.

“Bireysel değil parti politikası”

Sosyal medya hesaplarından yapılacak paylaşımlarda bireysel görüşler yerine parti politikasına uygun söylemler tercih edilmeli. Zamanlamanın önemini unutmamalıyız.

“Defalarca söylemekten çekinmeyin”

Diğer önemli bir husus, bir şeyi sizin kaç kere söylediğiniz değil karşıdakinin duyup duymadığıdır. Doğruları defalarca söylemekten çekinmeyin. Sizin tekrar dediğiniz karşınızdakinin ilk kez duyduğu olabilir. Tekrarın gücüne inanın.

“CHP iktidarı vurgusu”

Eleştirel söylemlerimizi, projelerimizle desteklemeliyiz. Yanlışı gösterip, doğruyu anlatmalı, bunun adresinin de CHP iktidarı olduğu vurgusunu yapmalıyız.

“Düşük seviyeli söylemleri muhatap almayın”

Her açıklamaya, herkese ve her soruya cevap verilmemeli. Düşük seviyeli söylemlerle ilgili sorulara muhatap almayarak cevap verilmeli. Muhatap almamak çoğu zaman en güzel cevaptır. Muhatap almadığımız ya da o seviyeye inmeyeceğimiz dile getirilmeli. Zira o tarz söylemlerde bulunan insanların amaçları bizleri o polemiğe sokmaktır, amaçlarına ulaştırmamak için verilecek tek cevap ‘muhatap almıyoruz’ olmalıdır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Özay
    1 ay önce
    Parti içi konular parti içi tartışılmalı doğru hedefe doğrularla gidilmeli. Benim umudum zor görülüyor. Saygılar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Süper Lig'de yeni sezon 12 Eylül'de başlayacak
Süper Lig'de yeni sezon 12 Eylül'de başlayacak
Gönülden desteğe teşekkür plaketi
Gönülden desteğe teşekkür plaketi