Reklam
Reklam
Reklam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kuşoğlu: Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkarlarsa masa dağılır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı olmasına 6'lı Masa'da karşı çıkılmadığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Karşı çıkarlarsa masa dağılır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kuşoğlu: Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkarlarsa masa dağılır
16 Eylül 2022 - 09:55

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Hürriyet'ten Hande Fırat'a gündeme dair açıklamalarda bulundu. CHP'nin adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağını söyleyen Kuşoğlu, 6'lı Masa'da Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıkılmadığını, öyle bir durumda masanın dağılacağını söyledi.

Mansur Yavaş'ın kendi isminin 6'lı Masa'ya gelmesini kabul etmeyeceğini belirten Kuşoğlu HDP'le ilgili "bakanlık" tartışması hakkında ise, "6’lı masanın HDP sorunu yok, masada yoklar. 6’lı masa niye HDP’ye bakanlık versin ki?" ifadelerini kullandı.

Kuşoğlu'nun röportajının bir bölümü şöyle:

"CHP’nin adayı kesin olarak Kemal Kılıçdaroğlu mu?

Kuşoğlu: Kesin ve çok da normal. Ana muhalefet partisi genel başkanını aday çıkarmalı.

Peki Akşener kendisine sorulan soruya neden “Bu iyi soru olmadı” yanıtını verdi, desteklemiyor mu?

Kuşoğlu: Bence Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekliyor ama bir karar almadı.

6’lı masanın tamamı Kılıçdaroğlu’nu destekliyor mu?

Kuşoğlu: Aday altılı masanın en büyük partisinden olmalı, bu normal. Karşı çıkan yok. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının masada reddedilmesi Türkiye için ne anlama gelir, bunun iyi değerlendirilmesi lazım. Çalışkan, dürüst, birikimli bir devlet adamı. Buna rağmen olmazsa, Alevi olduğu için reddedildi algısı yerleşecek. Bunu toplum da demokrasi de hazmedemez. Bu durumda karşı çıkarlarsa masa dağılır.

Akşener masaya başka isim getirirse ne olur? Mansur Yavaş ismini getirir mi?

Kuşoğlu: Konsensus aranır ama Mansur Bey, adının masaya getirilmesini kabul etmez. Meral Hanım da getirmez.

Peki bugünkü tartışmalar nereden kaynaklanıyor? Bülent Kuşoğlu’na göre birçok etken var:

- İYİ Parti kentli milliyetçi partisi mi yoksa merkez partisi mi olacak? Bunun sıkıntısını çekiyor. Meral Akşener merkez partisi olmasını istiyor. Ancak kadrolarda kentli milliyetçilik isteyenler var.

- Buna karşın benzer sorun CHP’de de var. CHP’de de kentliler artışta, Atatürkçülük ön planda. 12 Eylül’ün sol görüşü artık geride kalıyor. Onun yerini çağdaş sol anlayış alıyor.

- Masada çatlak yok ancak birbirine zıt siyasi zihniyetler buluştu. Çok özel bir durum.

- 6’lı masanın HDP sorunu yok, masada yoklar. 6’lı masa niye HDP’ye bakanlık versin ki? İktidar olmak isteyen 6’lı masa. Ancak iktidar manipülasyon yapıyor. CHP, HDP’den uzaklaşsa iktidar onlarla yakınlaşacak."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin Ahmetoğlu
    2 hafta önce
    Kesin K.K. Ana muhalefet partisi genel başkanını aday olarak gösterilmelidir.Recep TayyipErdoğana karşı yakışır bir Final öyle olmalidir