Reklam
Reklam

CHP İzmir'den EYT'lilere destek: "EYT'liler AKP ve MHP engeline takılıyor!"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar” dedi.

CHP İzmir'den EYT'lilere destek: "EYT'liler AKP ve MHP engeline takılıyor!"
14 Ocak 2022 - 15:29
Sıla ARABACIOĞLU-GERÇEK HABERCİ-CHP İzmir İl Örgütü, EYT’liler için bir araya geldi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, EYT’liler için verilen tüm kanun tekliflerinin AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildiğini aktararak, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP ve MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP ve MHP ittifakını gördük” diye konuştu.
“EYT’liler iş cinayetleri ile sınanıyor”
İşverenlerin EYT’lilere ‘Sen yaşlısın, sana iş veremem’ dediğini; ama bu vatandaşların emekli olamadığını söyleyen Yücel, “İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘Sen yoksun’ diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor” açıklamasını yaptı.
“Emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda”
Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın EYT’liler hakkında ‘Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar’ ifadelerini hatırlatarak, EYT’lilerin hedef gösterildiğini söyledi ve ekledi:
“20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor. Erdoğan EYT’lileri hedef alırken ‘İskandinav Ülkeleri bu modelle battı’ diyor. Oysa o İskandinav ülkelerinin emeklilerine en iyi yaşam koşullarını sunan ülkeler olduğunu söylemiyor. Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda.”
“EYT’liler bu hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor”
EYT’lilerin taleplerini aktaran Yücel, “EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’liler bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor. Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor.
Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor” görüşünü aktardı.
Yücel, son olarak, CHP’nin emekliler ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için yapacaklarını dile getirerek, “EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz” açıklamasını yaptı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum