Reklam
Reklam
CHP’li Ağbaba: 22,5 milyon yurttaş açlık ve yoksulluk sınırı...
Reklam

CHP'li Ağbaba: 22,5 milyon yurttaş açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Türkiye'de açlık sınırı 2 bin 471, yoksulluk sınırı ise 6 bin 500 liraya dayanmıştır. Ücretli çalışanlar ve emekliler dahil olmak üzere toplam 22,5 milyon yurttaş açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamakta, anayasada belirtilen adil ücret hakkından yararlanamamaktadır" ifadesini kullandı.

12 Ekim 2019 - 15:18 - Güncelleme: 12 Ekim 2019 - 15:53

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, son bir yılda elektriğe yüzde 60, doğalgaza yüzde 52, akaryakıta yüzde 30, gıdaya yüzde 50, tekel ürünlerine yüzde 60, beyaz ete yüzde 40 ve süte yüzde 50 zam geldiğini belirtti.Artan hayat pahalılığı ve tüketim ürünlerinde yaşanan zamların ülke de ücretli geçinen milyonlarca asgari ücretliyi, memuru ve emekliyi açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkum ettiğini belirten Ağbaba, şöyle devam etti:

"Türkiye'de açlık sınırı 2 bin 471, yoksulluk sınırı ise 6 bin 500 liraya dayanmıştır. Ücretli çalışanlar ve emekliler dahil olmak üzere toplam 22,5 milyon yurttaş açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamakta, anayasada belirtilen adil ücret hakkından yararlanamamaktadır. AKP emekçilerimizi ve emeklilerimizi ülkenin birer yurttaşı olarak görmemektedir. TÜİK'in onca yapılan zammın aksine enflasyon oranını yüzde 9 seviyesinde olduğunu açıklaması ücreti ile geçinen milyonlarca yurttaşın nezdinde hiçbir geçerliliği yoktur. Eylül ayı asgari gıda harcamalarına baktığımızda bu durum net bir şekilde ortaya çıkmaktadır."

İstihdam oranlarının her geçen gün düşüşe geçtiğini, işsizliğin artık sosyal bir sorun haline geldiğini belirten Ağbaba, işsizliğin yüzde 13 seviyesine yükseldiğini kaydetti.

Ağbaba, ülkede dar tanımlı işsiz sayısının 4 milyonu geçtiğini, geniş tanımlı işsiz sayısının ise 8 milyona dayandığını vurgulayarak, devletin işsizliği azaltmaya yönelik gerekli ekonomik ortamı yaratmak zorunda olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması
Bakan Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması
Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu
Kısıtlama kalktı, İzmir’de plajlar doldu