Reklam
CHP’nin teklifi reddedilmişti: AK Parti ve MHP’den ’sağlıkta...

CHP'nin teklifi reddedilmişti: AK Parti ve MHP'den 'sağlıkta şiddet' teklifi

CHP'nin "sağlıkta şiddet" teklifinin gündeme alınmasını dün oy birliği ile reddeden AK Parti ile MHP bugün aynı yasa teklifini Meclis'e sundu.

08 Nisan 2020 - 16:09 - Güncelleme: 08 Nisan 2020 - 16:23

AK Parti ve MHP, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemleriyle ilgili olarak ortak teklif hazırlayarak TBMM’ye sundu. CHP’nin aynı konuda hazırladığı önergeyi dün akşam reddeden iki partinin ortak teklifine göre, hakaret, kasten yaralama, tehdit, görevi yaptırmamak için direnme suçlarının sağlık çalışanlarına karşı işlenmesi halinde Türk Ceza Kanunu’nda öngörülen cezalar yarı oranında arttırılacak. Bu suçları işleyenlerin cezaları ertelenmeyecek ve hükmün açıklanması geriye bırakılmayacak.

Sağlık çalışanlarının uzun süredir beklediği sağlık çalışanlarına şiddet düzenlemesi ile ilgili adım, Koronavirüs riski altında çalıştıkları sırada geldi. CHP’nin dün İnfaz Paketi’ne bu konuyla ilgili düzenleme konulması için verdiği önergeyi reddeden AK Parti ile MHP, ortak teklif hazırlayarak Meclis’e sundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın imzalarıyla sunulan teklif, Sağlık Hizmetleri Kanunu’na üç yeni madde eklenmesini öngörüyor.

Teklife göre, hakaret, kasten yaralama, tehdit, görevi yaptırmamak için direnme suçlarının sağlık çalışanlarına karşı işlenmesi halinde Türk Ceza Kanunu’nda öngörülen cezalar yarı oranında arttırılacak. Bu suçları işleyenlerin cezaları ertelenmeyecek ve hükmün açıklanması geriye bırakılmayacak.

Sağlık çalışanına karşı bu eylemlerde bulunanların tedavisini, ilgili kurumda başka bir sağlık çalışanı varsa, o çalışan yapacak. Şiddet gören sağlık çalışanı, o kişilerle ilgili görev yapmayacak.

Düzenleme, kamuda ve özelde çalışan tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak. Düzenlemeye göre, sağlık çalışanını darp ederek yaralayan kişiler bundan sonra 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de mesai saatlerine korona virüs ayarı
İzmir’de mesai saatlerine korona virüs ayarı
Batur'dan yılın son meclisinde kentsel dönüşüm ve birliktelik mesajı
Batur'dan yılın son meclisinde kentsel dönüşüm ve birliktelik...