Reklam
Reklam

CHP, partilere ve Adalet Bakanlığı'na davet gönderdi, yargı paketiyle ilgili önerilerini açıklayacak

CHP, paket kapsamında değişiklikler yapılması ve yeni hükümler konması gerektiği görüşünü sunacak

CHP, partilere ve Adalet Bakanlığı'na davet gönderdi, yargı paketiyle ilgili önerilerini açıklayacak
15 Ağustos 2019 - 13:38

Yargı paketinin yeni yasama yılında ele alınması beklenirken CHP, TBMM’de grubu ve temsilcisi bulunan tüm partileri “Adil Yargılama Hakkı” konusunda gerçekleştireceği toplantıya davet etti. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu tarafından koordine edilen toplantıda CHP’nin yargı paketiyle ilgili önerileri de açıklanacak.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP’nin 18 Ağustos’ta, İstanbul’da gerçekleştireceği toplantıya AKP, MHP, HDP, İyi Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Türkiye İşçi Partisi davet edilirken, Adalet Bakanlığı’na da toplantıya katılmaları için davet gönderildiği belirtildi. 

Siyasi partilere gönderilen davet yazısının ekinde yer alan bilgilendirme notunda da CHP’nin yargı paketine yönelik tutumu yer aldı. Bilgilendirme notunda, “Adalet Bakanlığı tarafından Mayıs 2019’da yayımlanan Yargı Reformu Stratejisi Belgesi, adil yargılanma hakkının güvence altına alınabilmesi için yasal düzenlemenin acil bir gereklilik olduğunu ortaya koyduğu halde TBMM, herhangi bir düzenleme yapmadan tatile girdi. Yasa önerme yetkisi milletvekillerine ait olduğuna göre, siyasal parti ayrımı yapılmaksızın TBMM’de temsil edilen partilere mensup vekillerin ortak çalışmasıyla hazırlanacak bir yasa önerisi, adil yargı hedefine uygun düşecektir” görüşü yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum