Reklam
Reklam

Deprem yıktı, çivi çakılmadı: Konteynerde eğitim ayıbı!

Buca’daki Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin geride kalan yıl meydana gelen depremde yıkılan bloğuna geçen sürede bir çivi bile çakılmadı. 300 öğrenci yeni öğretim yılına bahçeye kurulan konteynerlerde ders görerek başladı

Deprem yıktı, çivi çakılmadı: Konteynerde eğitim ayıbı!
18 Eylül 2021 - 16:11

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in haberine göre İzmir’in Buca ilçesinde faaliyet gösteren Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir bloğu 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 şiddetindeki depremde hasar gördüğü için yıkıldı. Aradan geçen sürede binaya onarım adına bir çivi bile çakılmayınca okulda eğitim gören yaklaşık 300 lise öğrencisi yeni eğitim yılına bahçeye yerleştirilen konteyner sınıflarda başlamak zorunda kaldı. Salgının gölgesinde 30 kişilik konteyner sınıflarda ders işlemek zorunda kalan öğrenciler okullarına kavuşacağı günü beklerken, öğrenci velileri ise sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyor.

1 KONTEYNERDE 30 ÖĞRENCİ

Öğrencilerin kalabalık konteyner sınıflarda ders işlemesinin özellikle salgın açısından risklerine dikkat çeken Eğitim-Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, “Buca Süleyman Şah Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ‘B’ bloğu depremde hasar gördüğü için geçen sene yıkıldı. Zaten İzmir’in birçok yerinde en büyük sorun, depreme dayanıklı olmayan okul binalarının yıkılması fakat yerine yenisinin yapılmaması... Birçok yerde henüz çivi bile çakılmadı. Bu okulda da yıkım kararı alındı ama inşaatın temeli dahi atılmadı hala. Bu yıl 600 yeni öğrenci okula kaydedildi. Okuldaki öğretmen arkadaşlarımız, ‘Sınıfları bir görün konteyneri aratır’ diyorlar. Her bir konteynerde 30 öğrencinin eğitim gördüğü söyleniyor. Okul bahçeleri bulaş için sıkıntılı bir durumda” dedi.

İZMİR’DE 300 SINIF KARANTİNADA

İzmir genelinde okullarla ilgili çok fazla şikayet aldıklarını vurgulayan Çetin, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir plan ve programı olmadığı ortada. Okulların kapalı kaldığı süreç içinde bu bina yapılamaz mıydı? Okullar eğitime hazır hale getirilemez miydi? Neresinden tutsak elimizde kalıyor. Örneğin Buca’da başka bir okulda da 3 okul bir arada eğitim görüyor. Sorun sadece konteynerler değil. Dediğim gibi sınıf mevcutları çok fazla. Öğrencilerin bölümleri dahi belli değil. Eğitim-Sen İzmir Şubeleri olarak çocuklarımızın eğitim sürecinde çeşitli hazırlıkların yapılması noktasında sık sık uyarılarımızı dile getirdik. Ancak tüm çabalarımıza rağmen hiçbir hazırlığın yapılmadığı ortada... Hele ki ilimizde deprem sonrasında eğitim resmen durma noktasına gelmiş durumda. İlimizde 300’e yakın sınıf karantinaya alındı. Birçok öğrencimiz pozitif ya da temaslı çıkıyor. Öğretmenler de dahil” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum