Reklam
Reklam
Reklam

Dört kat arttı: Bir öğrencinin ilkokula başlama maliyeti ne kadar?

Yeni eğitim öğretim yılı 12 Eylül itibariyle başlayacak, ancak veliler kırtasiye masrafları nedeniyle kara kara düşünüyor. Bir çocuğun ilkokula başlama maliyeti 12 bin 500 liraya kadar çıkmış durumda. Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, “Korkunç bir artış var” ifadesiyle durumu özetledi.

Dört kat arttı: Bir öğrencinin ilkokula başlama maliyeti ne kadar?
27 Ağustos 2022 - 12:02

2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Okula hazırlık yapan öğrenci ve veliler kırtasiye malzemeleri, ek kaynak kitapları, okul kıyafeti, servis hizmeti gibi eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Ancak yüksek zam oranları ve artan maliyetler karşısında veliler kara kara düşünüyor.

Halk TV’de yer alan habere göre Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, sabit gelire yönelik iyileştirmelerin enflasyon oranlarının altında kaldığına dikkat çekerek, velilerin çaresiz durumda kaldığını aktardı.

Toy, bir yıl içerisinde kırtasiye malzemelerine gelen yüksek zam oranlarını şöyle açıkladı: “Geçen yıl ve bu yılki okula başlama maliyetlerini karşılaştırdık. Okul öncesinde geçtiğimiz yıl eğitime başlama maliyeti bin 902 TL’ydi, bu yıl ise 7 bin 626 TL’ye ulaştı. İlkokulda ise geçtiğimiz yıl okula başlama maliyeti 3 bin 130 TL iken, bu yıl 12 bin 500 TL’ye ulaşmış durumda. Korkunç bir artış var.”

“TÜİK’te enflasyon yüzde 80, fakat kırtasiyelerde yüzde 350-400’e dayanıyor” diyen Toy, şunları söyledi: “Bir kurşun kalemin fiyatı üç kat arttı. Boya kalemlerinin fiyatı dört kat arttı. Defterlerin fiyatı en az üç kat arttı. Zam şampiyonu da en çok ihtiyaç duyduğumuz A4 kağıdı oldu ve yüzde 500 zamlandı. Bunlar sadece okula başlamadan önce kırtasiyeden alacakları temel araç gereçler. Okul forması fiyatı üç kat arttı, ayakkabı aynı şekilde üç-dört kat arttı. Öğrencilerin servis ücretleri de var. Geçen yıl akaryakıt zamlarından dolayı bir ara zam yapılmıştı, yüzde 40 civarında. Bu yıl yeniden belirlenecek. Rehber bulundurma ücreti var ayrıca.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum