Reklam
Reklam
Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem: 22 kişi hayatını...
Reklam

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, bin 103 kişi yaralandı

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremde şimdiye kadar 22 kişi hayatını kaybetti, bin 103 kişi de yaralandı.

25 Ocak 2020 - 10:17 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 15:05

Elazığ dün 6.8 şiddetindeki depremle sarsıldı. Dün saat 20.55’teki depremin merkezi Sivrice ilçesi olarak açıklandı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.5, derinliğini ise 5 km olarak açıklarken AFAD depremi 6.8 büyüklüğünde ve yerin 6.7 km altında olarak açıkladı. 

Deprem Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Bitlis, Suriye ve Irak’tan hissedildi. Vatandaşlar depremle beraber panik halinde evlerinden sokaklara çıktı. Bu depremden sonra toplam 257 artçı deprem kaydedildi.

Elazığ'da 16, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 22 kişi hayatını kaybetti. Bin 31 kişi ise yaralandı.

Depreme ilişkin yaşanan son gelişmeler şu şekilde: 

14.57 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'a da incelemelerde bulunacak. İstanbul'daki programını iptal eden Erdoğan, Elazığ'a doğru yola çıktı. 

14.37 - Elazığ'daki depremle ilgili provokatif paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldı.

14.27 - Yaralı sayısı bin 103 olarak revize edildi. 

14.16 - MHP lideri Devlet Bahçeli depremin ardından bütün teşkilarlarının yöre halkının yanında olduğunu vurguladı: "Meselenin vahamet düzeyini idrak ederek; incelemelerde bulunmak, çalışmalara destek vermek maksadıyla deprem bölgesine bir heyet görevlendirmiş bulunuyoruz. Bütün teşkilatlarımız yöre insanımızın yanındadır, enkazın kaldırılması için üstümüze ne düşüyorsa yapmaya da hazırız."

Bahçeli ayrıca Twitter'dan yaptığı açıklamada "Ayrıca depremi siyasi fırsata çevirmeye çalışanları, hatta eksik kalan yıkımı fitne ve tezviratla tamamlamaya teşebbüs edenleri de Allah’a havale ediyorum" ifadelerini kullandı. 

14.12 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından iki kişi 17 saat sonra sağ çıkarıldı. Şimdiye kadar 40 kişi enkaz altından kurtarılmış oldu. 

14.01 - Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Elazığ’da meydana gelen ve farklı illerimizde hissedilen depremin ardından ilgili tüm kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Deprem bölgelerinde çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir" denildi. 25 Ocak 2020, saat 13:00 itibarıyla genel durum paylaşıldı. 

12.47 - Elazığ’da meydana gelen Sivrice  merkezli deprem haberi alınır alınmaz Adalet Bakanlığı bünyesinde bir kriz merkezi oluşturuldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu kapsamda, deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında uzmanlar eşliğinde detaylı incelemeler yapılmıştır. İncelenen bina ve kurumlarımızda küçük çaplı hasarlar görülmüş, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz kurumunda bazı bölmelerde kısmi çatlaklar oluştuğu için 814 hükümlü ve tutuklu tedbiren Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlanmıştır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun" ifadelerine yer verildi. 

Üç bakandan açıklama
11.48 -
 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.  Soylu, 22 kişinin enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtirken, Koca, durumu kritik olan bir hastanın olmadığını, Kurum ise toplam 5 binanın yıkıldığını bildirdi. Yaralı sayısının 1031 olduğu belirtildi. 

11.34 - Elazığ merkezde yıkılan binanın altında kalan aileden Cengiz Çelik 15 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

11.20 - Cumhurbaşkanlığı, Twitter hesabından "Deprem bölgesine ulaştırılmak istenen yardımların 0 312 258 2323 numaralı telefon aranarak AFAD koordinesinde ulaştırılması önem arz etmektedir" açıklamasını yaptı

11. 18 - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bölgede şu an 50’şer kişilik 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır şekilde mevcuttur.

11.16 - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Deprem bölgesine ulaşan ekiplerimiz diğer arama kurtarma ekipleriyle beraber koordineli bir çalışma yürütüyorlar. Dün gece iki vatandaşımız göçükten yaralı olarak kurtarıldı. Bugün 158 personel ve 23 araçtan oluşan arama kurtarma ve yardım ekiplerimiz de yola çıkıyor" açıklaması yaptı. 

11. 14 - Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın enkazından bir kişi daha 14 saat sonra sağ çıkarıldı.

11.08 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mustafa Paşa Mahallesi'nde çöken binaya ilişkin "Enkazdan dört ses duyduk, biri kurtuldu, üçünü kurtarmaya çalışıyoruz" dedi. 

11.00 - AFAD, Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini duyurdu.

10. 50 -Enkaz altından 14 saat sonra bir kişi sağ çıkarıldı.

10.35 - Mustafa Paşa mahallesinde iki kadın daha 12 saat sonra enkazın altından sağ olarak çıkarıldı. Sabah 7 itibarıyla üç kadın yaralı olarak enkazdan kurtarılmış oldu. 

10. 29 - Annesinden 8 dakika sonra enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede hayatını kaybetti.

10. 07 - Bakan Turhan: Deprem bölgesinde iletişim ve ulaşım ile ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halinde, ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değil.

10.00 - AFAD, hayatını kaybedenlerin sayısının 21'e yükseldiğini duyurdu. 

09.48 - AFAD,  bölgeye 1.167 arama kurtarma personeli, 18 arama kurtarma köpeği ve 235 araç sevk edildiğini duyurdu. Açıklamada "Bölgeye ayrıca toplamda 8.565 çadır, 400 genel maksatlı çadır, 17.188 yatak ve 34.467 battaniye sevk edilmiştir" denildi.

09.36 - Ankara Rusya Büyükelçiliği tarafından taziye mesajı yayımlandı. Açıklamada "Elazığ’da meydana gelen felaketten dolayı hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" ifadeleri kullanıldı. 

09.35- Mustafapaşa Mahallesi'nde enkaz altından bir kadın çıkarıldı. 

Gezin'de enkaz altındakilerin hepsi çıkarıldı

09.25 - Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde enkaz altında kalan bir çocuk çıkarıldı. Bögede enkaz altındaki herkesin kurtarıldığı belirtildi. 

09.12 - Elazığ'ın Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde AFAD ekipleri, 12 saat sonra bir kadını daha enkaz altından çıkardı. AA muhabirinin aktardığına göre hamile olan kadın hastaneye sevk edildi. Enkaz altında bir kişinin daha olduğu belirtiliyor. 

09.07 - Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 4.3 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi.

09.00 - Elazığ ve Malatya'ya 5 ek sefer düzenleyeceğini açıklayan THY, biletleri de ücretsiz değiştireceğini açıkladı. 

08.21 - AFAD: Biri Elazığ merkezde biri Maden ilçesine bağlı Gezin'de olmak üzere iki kişi daha enkaz altından kurtarıldı. 

08.17 - Millî Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Yardım personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri Elazığ’a ulaştırmak maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 9 nakliye uçağı ile 10 görev icra edildi" denildi.

07.55 -Depremde ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi, yaralı sayısı 1015.

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem

Elazığ'daki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları

Depremin ardından vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem

Depremin ardından enkaz altından çıkarılan bir kadın

Elazığ'daki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem

Soylu: Bu enkazlar zorlu enkazlar

07.35 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu enkazlar çok zor enkazlar çünkü artçı sarsıntılar da aynı zamanda devam ediyor. İnşallah enkazın altındakilerin sağ salim kurtarılmalarını bekliyoruz. Daha önce 2 kişinin sağ çıkartıldığı noktada bir ses daha duyuldu ve çalışmalar burada yoğunlaştırıldı. Ses alınabilmesi için herkesin sessizliğe dikkat etmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

06:00 - AFAD'dan yapılan açıklamada depremde hayatını kaybeden ve hastaneye başvuran vatandaşların illere göre bilançosu paylaşıldı. Açıklamada 2 ilde 19 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken, 7 ilde hastanelere başvuran kişi sayısı ise 922 olarak belirtildi. 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orman şehitlerine hüzünlü veda
Orman şehitlerine hüzünlü veda
CHP'li Aksünger canlı yayını terk etti
CHP'li Aksünger canlı yayını terk etti