Reklam
Reklam

Emniyet "cinsel istismar" eğitimi verdi, 100 çocuğun saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı

Emniyet "cinsel istismar" eğitimi verdi, 100 çocuğun saldırıya maruz kaldığı ortaya çıktı
05 Mayıs 2019 - 09:55
Psikologlar eşliğinde Van’daki okullarda eğitim veren polis ekiplerinin çalışmasının ardından 100’e yakın öğrenci istismara uğradıkları gerekçesiyle rehber öğretmenlerine başvurdu. Pedagoglar eşliğinde dinlenen çocuklarının anlattıklarının ardından istismarı yapanlar gözaltına alındı.

Yeni Şafak'tan Şahin Şen'in haberine göre, Van İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk ve Toplum Destekli Şube Müdürlüğü öncülüğünde oluşturulan özel bir ekip okullarda öğrenci ve öğretmenlere tehditler konusunda bilgilendirdi. Polis ve psikologlardan oluşturulan “siber tehditlerle mücadele timi” okulların açıldığı 2018 yılının Eylül ayından bu yana kent genelinde 116 okulda 22 bin öğrenci ile 800 öğretmene, çocukların kötü alışkanlıklardan ve suç oluşumlarından nasıl korunmaları gerektiği, sanal bahis, sanal suçlar ve cinsel istismar hakkında bilgilendirme yaptı.

Seminerlerde suçun işlenmesine neden olan sosyal zeminin ortadan kaldırılması için katılımcılarla bire bir iletişim kuruldu. Özellikle çocuğun cinsel istismarı konusu üzerinde duran ve bu konuda bilgilendirme yapan çocuk şube polisleri, rehber öğretmenlerle birlikte çocuklara istismar suçunu aktardı. Polis, çocuklara kendilerine yönelik istismar tehdidinden nasıl korunabilecekleri ile istismara uğrayan çocukların neler yapması gerektiğini anlattı.

Rehber öğretmenler tarafından “özel bölge” eğitimi verilen çocuklara, polisler de “istismarda bulunan kişinin kim olursa olsun suçlu olduğu, böyle bir duruma maruz kalanların öğretmenleri ve 155 polis imdat hattına başvurabilecekleri” aktarıldı. Çocukların mağduriyet yaşamaması, yaşamışsa da bu mağduriyetin giderilip normalleşmesi için yapılan bu bilgilendirmelerde vahim bir tablo da ortaya çıktı.

Seminerlerinin başlamasıyla birlikte 7 ay içerisinde istismara uğradığından şüphelenen 100'e yakın çocuk farklı zamanlarda rehber öğretmenleri aracılığı ile polise başvurdu. Bir kısmı aile içinden, büyük çoğunluğu da yakın çevresi tarafından istismara uğrayan çocuklar Çocuk İzleme Merkezi’ne götürülerek uzman pedagoglarla görüştürüldü.

Bazıları serbest bırakıldıÇocukların anlattıkları polis, savcı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan bir temsilcinin de bulunduğu heyet tarafından da kayıt altına alındı. Savcılık talimatı ile çocuklara istismarda bulunan şüpheliler gözaltına alındı. İşlemleri yapılan şüphelilerden bazıları tutuklanırken bazıları da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İstismara uğrayan birkaç çocuk da rehabilitasyon altına alındı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum