Reklam
Reklam
Reklam

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Kalaycı'dan maden şirketleri itirafı: Önce ortalığı biraz bozuyor, sonra düzeltiyorlar

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Kalaycı'dan maden şirketleri itirafı: Önce ortalığı biraz bozuyor, sonra düzeltiyorlar
22 Eylül 2022 - 10:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Şeref Kalaycı, Kanadalı Alamos firmasının Kaz Dağları’nda 5 yılda kademe kademe keseceği ağacı bir anda kesip doğayı ‘dımdızlak’ bıraktığını, bu nedenle madenciliğe karşı olumsuz algının daha da artmasına yol açtığını söyledi.

Sözcü'de yer alan habere göre, Maden arama ve çıkarma sırasında bozulan doğanın yeniden eski haline döndürülmesini sağlayacak şekilde yasalarda yeterince zorlayıcı ve bağlayıcı hüküm bulunmadığını belirten Kalaycı, bazı maden sahalarında işlemler bittikten sonra oluşan olumsuz görüntülerin bu yüzden meydana geldiğini aktardı.

Türkiye Madenciler Derneği tarafından düzenlenen 2'nci Maden Kurtarma Yarışması öncesinde gazetecilerle sohbet eden Prof. Kalaycı, madenlerin ülkeler için hazine değeri taşıdığını, maden olmadan insan hayatının sürdürülemeyeceğini ifade etti. Madenler konusunda toplumda oluşan olumsuz algının tersine döndürülmesi için çaba harcadıklarını kaydeden Kalaycı, “Ameliyat sırasında ortaya hoş olmayan görüntüler çıkıyor. Sonra etraf toparlanıyor, hasta eski sağlığına kavuşuyor. Madenciler de önce ortalığı biraz bozuyor, sonra düzeltiyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum