Reklam
Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib'deki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis edildiğini söyledi

28 Şubat 2020 - 14:20

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib'de 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesiyle tırmanan gerilime ilişkin konuştu. Lavrov, Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlib'deki duruma ilişkin olarak sürekli temas olduğunu söyledi. Lavrov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefonda görüştüğünü açıkladı. 

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre, Suriye'de gerilimin tırmanmasından kaçınmak için tüm çabaların birleştirilmesinin önemli olduğunu belirten Lavrov, Türkiye'yle yapılan İdlib'e ilişkin mutabakatlara bağlılıklarını koruduklarını vurguladı.

Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlib'deki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis edildiğini söyleyen Lavrov, Türkiye'nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri teröristlerden ayırması gerektiğinin altını çizdi.

Lavrov, Erdoğan ve Putin'in telefonda görüştüğünü açıkladı. Lavrov, Ankara'nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını söyledi.

Lavrov, "Eğer Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatlar tamamen uygulansaydı, Türk askerlerin ölmesi gibi trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi. Moskova, Suriye'de Türk askerlerin hayatını kaybetmesi nedeniyle Ankara'ya başsağlığı diliyor. Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda koordinasyonu sürdürmeye hazır" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Demokrasi ve Atılım Partisi'nde görev dağlımı belli oldu; işte yönetime giren isimler
Demokrasi ve Atılım Partisi'nde görev dağlımı belli oldu; işte...
Bakanlığın talimatının ardından ambalajlı ekmek satışına başladı
Bakanlığın talimatının ardından ambalajlı ekmek satışına...