Reklam
Reklam
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri konuya açıklık getirdi:...
Reklam

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri konuya açıklık getirdi: Koronavirüs nesnelere ve hayvanlara dokunmakla geçer mi?

Açıklamada, “Koronavirüsün başka şekillerde de yayılması mümkün olabilir ama bunların virüsün ana yayılma yolu olduğunu düşünmüyoruz” ifadeleri yer aldı

22 Mayıs 2020 - 10:01

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), koronavirüsün yüzeylere veya hayvanlara dokunarak bulaşmasının pek de mümkün olmadığını bildirdi.

CDC’nin kısa süre önce güncellediği yönergelerde, “Kovid-19 yeni bir hastalık ve hala nasıl yayıldığını öğreniyoruz” dendi.

Koronavirüsün başka şekillerde de yayılması mümkün olabilir ama bunların virüsün ana yayılma yolu olduğunu düşünmüyoruz.

USA Today’in haberine göre ABD merkezli sağlık yayıncısı WebMD’nin baş tıbbi görevlisi Dr. John Whyte, söz konusu güncellemenin konuya açıklık getirdiğini ve korkuları dindirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Birçok kişi nesnelere dokunarak koronavirüs kapacağını sanıyordu ama durum böyle değil. Virüs o yüzeyde canlı kalabilse bile bu, bulaşıcı olduğu anlamına gelmez.

“Bence bu yeni rehber, riski nelerin artırdığını daha iyi anlamamızı sağlıyor” diyen Whyte, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu el yıkamayı ve yüzeyleri dezenfekte etmeyi bırakacağımız anlamına gelmez. Ama normalleşme açısından pratik ve gerçekçi davranmamıza yardım edecek.

Öte yandan CDC, virüsün ana bulaşma yolunun insanlar arası temas olduğuna dair uyarmaya devam ediyor. Üstelik kişiler belirti göstermese bile birbirine virüs bulaştırabiliyor.

CDC’ye göre enfeksiyonu önlemenin asıl yolları, sosyal mesafe tedbirlerine sadık kalmak, başkalarından en az 1,8 metre uzak durmak, su ve sabunla el yıkamak, sık dokunulan alanları dezenfekte etmek.

The New England Journal of Medicine adlı hakemli tıp dergisinde kısa süre önce yayımlanan bir araştırma, koronavirüsün bazı yüzeylerde 3 güne, havada da 3 saate kadar hayatta kalabileceğini göstermişti.

Çalışmada virüsün bakır üzerinde 4 saate, kartonda 24 saate, plastik ve paslanmaz çelikte ise 2-3 güne kadar yaşayabileceği ifade edilmişti.

Ancak CDC, kargoyla teslim edilen kutulardan veya paket servisle alınan ürünlerden virüs kapmanın pek mümkün olmadığını söylüyor. Buna göre koronavirüsün yüzeylerde hayatta kalabilme kapasitesi epey az.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nefes kesen o anlar 3 bin 200 rakımdan böyle görüntülendi
Nefes kesen o anlar 3 bin 200 rakımdan böyle görüntülendi
DSÖ, kümülatif vaka sayısında en çok artış gösteren Avrupa ülkelerini sıraladı: Listede Türkiye de var
DSÖ, kümülatif vaka sayısında en çok artış gösteren Avrupa...