Reklam
Reklam
İ.Ü. Tıp Fakültesi Dekanı: Böyle giderse ‘normalleşme’...
Reklam

İ.Ü. Tıp Fakültesi Dekanı: Böyle giderse ‘normalleşme’ yarım kalacak gibi!

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, günlük vaka sayısının binin altına düşmeden ‘normalleşme’den söz edilemeyeceğini söyledi. Tükek, “Bu kontrolsüz kalabalık devam ederse ‘normalleşme’ yarım kalacak gibi” dedi

11 Mayıs 2020 - 10:36

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, hafta soku iki günlük sokağa çıkma yasağının ve “Rakamlar iyiye gidiyor” açıklamalarının insanların kuralları gevşetmesine neden olduğunu belirterek, günlük vaka sayısı binin altına düşmeden normalleşmeden söz edilemeyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Tufan Tükek, Cuma günü attığı tweette, “Son iki günü görünce hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının çok işe yaramadığına iyice kanaat getirdim. Böyle giderse 2. dalga ekime kalmaz. Herkes virüsü unutmuş. Ne çabuk!” dedi. Hürriyet gazetesinden Fulya Soybaş, bu tweet üzerine Tükek’in görüşlerini sordu. Tükek, “2 gün eve kapanınca ‘Ben üzerime düşeni yaptım, sorumluluğum bitti’ gibi bir algı oluştu sanırım. Buna bir de ‘Rakamlar iyiye gidiyor’ açıklamaları eklenince insanlar kuralları gevşetmeye başladı. Oysa virüs dışarıda ve tehlikeli” dedi.

Tükek, birkaç gündür hiç ummadığı yerlerden, birçok insanın korona pozitif olduğuna dair yeni haberler aldığını belirtirken “Benim çevremden gözlemlediğim, yeniden artmaya başladı. İnşallah yanılıyorumdur. Bir yerde 8 kişide birden çıktı. Normalleşme denilince insanlar eski normal sanıyor. Bunda tabii ki ramazan ayında olmamızın da etkisi var. Marketlerde çok büyük kalabalıklar oluşuyor. Herkes evde, ihtiyaçlar fazla. Bu kontrolsüz kalabalık devam ederse ‘normalleşme’ yarım kalacak gibi! Günlük vaka sayısı 100’ün altına inmedikçe virüsü bitti kabul edemeyiz. Binin altına düşmedikçe ise bir normalleşmeden söz edilmemeli” diye konuştu.

Tükek’in 2 günlük hafta sonu yasağına alternatif olarak “Belki kontrollü yasağa dönüştürülürse daha iyi olur. Mesela öğlen 2’ye kadar. Komple yasak olunca ertesi gün insanların dışarı çıkma özlemi ve ihtiyaç listesi kabarıklaşıyor.” önerisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Agoralı Ferhat’a Batur desteği
Agoralı Ferhat’a Batur desteği
İzmir’de 26 sığınmacı kurtarıldı
İzmir’de 26 sığınmacı kurtarıldı