Reklam
Reklam
"İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin trafiği facia...
Reklam

"İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi'nin trafiği facia yaratacak"

Temeli atılan ve 2020'de yapılması planlanan şehir hastanesine Necmi Çalışkan’dan tepki geldi

16 Temmuz 2019 - 15:26 - Güncelleme: 16 Temmuz 2019 - 19:57

Beyza COŞKUNTÜRK/GERÇEK HABERCİ (ÖZEL HABER)-Şehir Hastanesi Kampüsleri Proje kapsamında, temeli atılan ve 2020 yılında tamamlanması planlanan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’ne İzmir Ticaret Odası eski Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan’dan tepki geldi. Çalışkan, İzmir’de Kuzey-Güney aksını bağlayan İzmir Çevreyolu üzerinde inşaatı süren şehir hastanesinin, tamamlandıktan sonra trafiği felç edeceğini ve İzmirliler için faciaya dönüşeceğini söyledi.
622 bin 530 metrekarelik arsa üzerinde halkın hizmetine sunulacak olan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin İzmir’in 2. Çevreyolu olan ve Kuzey- Güney aksındaki tek bağlantı yolu üzerinde bulunduğunu söyleyen Çalışkan, “Mevcut zamanda bile, iş saatlerinde yoğun olmak üzere, trafiğin sıkışık olduğu bir yol. Devletin aldığı kararla, Şehir Hastaneleri açıldıktan sonra mevcuttaki devletin hastaneleri kapatılacak ve hastalar buraya gelecek. Hastalar, hasta yakınları ve çalışanlarla 80 bin kişilik bir hareket olacağı öngörülüyor. Ancak yol konusunda herhangi bir proje yok. Proje bakanlığın projesi, çevreyolu Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde” dedi.
Kış ayları trafiği faciaya dönüşecek
Kış aylarındaki yağışla beraber, yolun durma noktasında geldiğini ve sıkıntı yaşandığını dile getiren Çalışkan, “Karşısında zaten bir alışveriş merkezi bulunuyor. Karşıyaka’dan Bornova’ya, Bornova güzergahından Karşıyaka’ya çalışmaya giden insanlar var. Sanayi bölgeleri arasında bağlantı kuran bir yol. 80 bin kişilik bir hareketi daha kaldıracak durumda değil. İnşaat bittikten sonra, hastane hizmete başladığı zaman bir çözüm üretilmezse eğer, kimse kıpırdayamaz. Hasta yakınları ve hastalar, trafikte perişan olacak. Ambulans dahil oluşacak trafikte araçlar kıpırdayamayacak. İzmir’de bu sıkıntı faciaya dönüşecek” şeklinde konuştu.
Fatura İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kesilecek
Yol konusunda herhangi bir çözüm üretilemezse, faturanın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kesileceğini burgulayan Çalışkan, “Belediye bu durumu halka anlatamaz. Proje de devletin, yol da devletin. Yeni seçilmiş bir belediye başkanı var; ancak halkın algısından kaynaklı fatura belediyenin olacak. Çevreyolu İzmir’in kalbi. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacaklar planlanmalı. Bu kararı alanlar çok düşünmemiş. Ancak bu kentin sorunu ve belediye gündeme almalı. Yoksa İzmir trafiği duracak. Alternatif akslar üretilmeli” ifadesini kullandı.
Alternatif yol projesi var, icraat yok
İzmir Fuarı’nın iki katı alanda yapılan inşaat için, Bornova Atatürk Mahallesi’nden Manisa yoluna bağlanan 9 kilometrelik bir yol projesinden söz edildiğini, ancak bu yolun trafiği azaltmaya yetecek bir alternatif olmadığını dile getiren Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye Ankara’ya baskı yapmalı. Çözüm yolları aranmalı. Belediyenin gündemine alınmalı, yoksa faturayı kendi ödeyecek.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UEFA'dan Trabzonspor'a bir yıl men
UEFA'dan Trabzonspor'a bir yıl men
"O" Otel Ak Parti İlçe Başkanının çıktı