Reklam
Reklam

İzmir Yeşilay Danışmanlık Merkezi 1'inci yaşını kutluyor

Yeşilay’ın bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik danışmanlık, rehabilitasyon desteği verdiği Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) İzmir’deki faaliyetlerinin 1’inci yılını geride bıraktı. Şubat 2020’de faaliyete başlayan İzmir YEDAM; 3 psikolog, 2 sosyal hizmet uzmanı ve 1 halkla ilişkileri uzmanından oluşan 6 kişilik ekibi ile çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir Yeşilay Danışmanlık Merkezi 1'inci yaşını kutluyor
23 Şubat 2021 - 11:29
YEDAM ile İzmirlilere hizmet vermekten ve Yeşilay’ın bağımlılıklarla kararlı mücadelesini sürdürmekten mutluluk duyduklarını belirten Yeşilay İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü şunları söyledi:

“Yeşilay olarak 101 yıldır bağımlılıklarla mücadele ediyor; sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. YEDAM çatısı altında da tamamı bağımlılık alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekibimizle yer alıyoruz. Alkol, kumar, madde, teknoloji ve tütün bağımlılıkları konusunda bilgi verme, doğru yönlendirme, danışmanlık ve ayaktan tedavi hizmetleri sunuyoruz. YEDAM İzmir’de 1 yıl önce faaliyete başladı ve pandemi döneminde de çevrimçi görüşmelerle hız kesmeden çalışmayı sürdürdü. 22 Haziran’dan bu yana ise dönüşümlü çalışma sistemiyle yüz yüze danışmanlık hizmetine başladı; psikoterapi ve sosyal hizmet takip görüşmeleri, yeni danışanların değerlendirilmesi şeklinde çalışmalar devam ediyor.”

İzmir’de ikinci YEDAM açılacak
İzmir YEDAM’da 1 yılda danışanlarla toplam 825 görüşme yapıldı. Danışanların yaklaşık yüzde 32’si madde, yüzde 29’u tütün, yüzde 27’si alkol, yüzde 8’i kumar ve yüzde 3’ü internet bağımlılığı sebebiyle başvurdu. Yeşilay İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, “İzmir’de artan ihtiyaç nedeniyle 2. merkezin açılması için hazırlıklarımız devam ediyor” dedi. İzmir YEDAM ekibi haftada 3 gün saat 10.00 ile 16.00 arası Ege Üniversitesi Kampüsü’nde bulunan Yeşil Köşk’te yüz yüze, haftanın 2 günü de saat 8.30-17.30 arası online görüşmelerini sürdürüyor. 


“Yeşilay, YEDAM ile bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlıyor. Türkiye genelinde 74 il ve KKTC’de olmak üzere toplam 92 YEDAM bulunuyor.  

Yeşilay Hakkında
1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra tütün, uyuşturucu madde, kumar ve internet bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.
Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 81 Ülke Yeşilay’ı bulunmaktadır. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 115 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde ve KKTC’de aktif olarak 92 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile bağımlılık alanında profesyonel psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan kadrosu ile psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlamaktadır.
Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne” sahip olan ilk STK kuruluşudur.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum