Reklam
KADIN MASAL KAHRAMANLARI SERGİDE

KADIN MASAL KAHRAMANLARI SERGİDE

Masal kahramanı kadınlar, çizgiyle hayat buldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Kocabaş Atılgan, masallardaki kadın kahramanların hikâyesini illüstrasyonlara aktardı. Güzelliğin yanı sıra korkusuzluğu, bağımsızlığı, zekiliği barındıran kadınlar hikâyeleri, Buca Kültür Merkezi’nde 11 Ocak’a dek sergilenecek.

05 Ocak 2018 - 10:31

Dr. Atılgan, halkın ortak anlatımının sonucu kuşaktan kuşağa aktarıldığı masallara farklı bir bakış açısı getirmek istediğini belirterek, “Olağanüstü olaylara yer veren, kısa halk öyküleri günümüzde pek anlatılmıyor. Masallar, anlatanın sesiyle hayat bulurken, dinleyicinin zihninde şekillenir. Hem anlatanın hem de dinleyenin keyifle çıktığı bu keyifli yolculuk dijital dünyaya yenik düşüyor. Ben de özellikle kadın kahramanların olduğu masalları aktarmayı istedim” dedi.

“Uyuyan Güzel”, “Gizemli Kız”, “Boncukcu Kız”, “Deniz Kızı” ve “Yeşil Melek”  adlı masallardan esinlenerek illüstrasyonlar hazırladığını, bunları kumaşlara aktararak masal parşömeni oluşturduğunu söyleyen Dr. Atılgan, “Masalların ortak özelliği kadın kimliğini merkeze almalarıdır. Bu kimliğin yapıtaşları güzelliğin yanı sıra, korkusuzluk, bağımsızlık, zekâ ve hayal gücüdür. Masalların kadın kahramanları da karşılarına çıkan her zorluğu güçlü duruşları ve zekâlarıyla alt etmiştir. Böylece hayatlarına yeni bir sayfa açmayı başarmışlardır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Valinin koronavirüs testi pozitif çıktı!
Valinin koronavirüs testi pozitif çıktı!
CHP O HAKARETLERE SESSİZ KALMADI
CHP O HAKARETLERE SESSİZ KALMADI