Reklam
Kadın Sağlık Çalışanların ’Anne Sütü’ Sorunu Meclis’e...
Reklam

Kadın Sağlık Çalışanların 'Anne Sütü' Sorunu Meclis'e Taşındı

Kadın sağlık çalışanlarının hakkı olan ilk altı ay için günde üç saat, ikinci altı ay için günde 1.5 saat olan süt izinleri, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından bir süre önce yayımlanan genelge ile süt izni kullandıkları saatler ‘çalışılmayan saatler’ olarak değerlendirildi ve süt izni saatleri için döner sermayeden kesinti yapılması uygulaması başladı.

12 Mayıs 2017 - 09:23

Hastaneler, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Bebek Dostu Hastaneler’ uygulaması kapsamında ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanı alabilmek için anne sütünün önemi üzerine eğitimler düzenlerken; süt izni kullanan kadın sağlık çalışanlarının ek ödemelerinden kesinti yapmaya başladı.

Genelge ilk olarak İzmir’de Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde uygulanırken, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde de uygulanmaya başlandı.

Konuyu TBMM gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Tüm dünyada anne sütünün bebekler için öneminin vurgulandığı bir dönemde ve yaşamsal değer taşıyan bu konuda sağlık çalışanı annelerin süt izni kullandıkları saatlerin ‘çalışma saatlerinden’ sayılması ve ücret kesimi yapılmaması yönünde Bakanlığınız yeni bir düzenleme yapmayı planlamakta mıdır?” diye sordu.

BU GENELGEYLE DOĞAL HAKLAR YOK SAYILMIŞTIR

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Bakan, “Bu hafta hemşireler haftası. Hemşirelerin ve tüm sağlık çalışanlarının gerçekten çok fazla çözüm bekleyen sorunları var. İktidar bunların çözümü için düzenlemeler yapacağına sorunları çoğaltmayı tercih ediyor. Özellikle kadın çalışanların en hassas oldukları ‘süt izni’ ile ilgili skandal bir uygulamaya gidildi. Bir yandan süt iznini kullanan sağlık çalışanlarının süt izni kullandıkları saatleri ‘çalışılmayan saatler’ olarak değerlendiriyorlar, diğer yandan anne sütünün önemini anlatmak için eğitim veriyorlar. Anne sütü her bebeğin hakkıdır; ‘süt izni’ her çalışan annenin hakkıdır. Bu genelgeyle bu doğal haklar yok sayılmıştır. Bu konuda sendikaların yaptıkları görüşmelerin ve döner sermaye komisyonlarına yaptıkları itirazların da dikkate alınmadığını biliyoruz. Sağlık Bakanlığı bu yanlıştan dönmeli ve süt izninin ek ödemeden kesilmesi uygulamasından vazgeçilmeli” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Korona virüs' maskesiyle tekel bayisini silahla soydu
'Korona virüs' maskesiyle tekel bayisini silahla soydu
İkiz kardeşler, tablet almak için topladıkları paraları 'Biz Bize Yeteriz' kampanyasına bağışladı
İkiz kardeşler, tablet almak için topladıkları paraları 'Biz...