Reklam
Reklam
Reklam

Kaftancıoğlu: Siyasetin Görevi İhtiyacımız Olan Yeşil Alanı Artırmaktır Yok Etmek Değil

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu; Esenler ilçesinin 60 bin nüfuslu Oruç Reis Mahallesi’ndeki tek çocuk parkı, tek deprem toplanma alanı ve tek yeşil alanı olan bölgenin Esenler Belediyesi tarafından yıkılmasına karşı çıkan çevre sakinleriyle bir araya geldi.

Kaftancıoğlu: Siyasetin Görevi İhtiyacımız Olan Yeşil Alanı Artırmaktır Yok Etmek Değil
21 Haziran 2021 - 16:51
CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu; CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay, CHP’li İl Yöneticileri ve CHP’li meclis üyeleriyle birlikte Esenler ilçesinin 60 bin nüfuslu Oruç Reis Mahallesi’ndeki tek çocuk parkı, tek deprem toplanma alanı ve tek yeşil alanı olan bölgenin Esenler Belediyesi tarafından yıkılmasına karşı çıkan çevre sakinleriyle bir araya geldi. Süreçle ilgili vatandaşlardan bilgi alarak sorunlarını dinleyen CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu; “Genel Başkanımızın bize ve belediyelerimize talimatı var. Kentsel dönüşüm yaparken de herhangi bir şey yaparken de o bölgedeki vatandaşın birincisi yüksek menfaati, ikincisi vatandaşın fikri, üçüncüsü de doğaya, çevreye en büyük hassasiyet gösterilerek bu süreç yürütülecektir diye’’ Biz bu sürecin bu haliyle yürütülmesi için Cumhuriyet Halk Partisi olarak elimizden geleni yapacağız. Bu 200’e yakın ağacı yok etmeden, sizleri de güvenli yaşayacağınız konutlara geçirmenin yolunu hep birlikte bulmak için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz’’ dedi.
 ‘’YA ÇOCUĞUNUZA YA TORUNUNUZA YA DA SİZE UZUN YILLAR SAĞLIK HİZMETİ VERMİŞ BİR DOKTOR ABLANIZ OLARAK DA GELDİM’’
 Esenler Belediyesi tarafından sabaha karşı 05.00 sularında bir kısmı yıkılan çocuk parkı, deprem toplanma alanı ve yeşil alan olarak kullanılan bölgede inceleme yapan CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu şunları söyledi. ‘’Ben bugün buraya aslında Cumhuriyet Halk Partisi'nin il başkanı olarak geldim ama buraya gelişimin başka bir sebebi daha var. Sizin mutlaka ya çocuğunuza ya torununuza ya da size çok uzun yıllarca sağlık hizmeti vermiş bir doktor ablanız olarak da geldim. Biliyorsunuz ben bu bölgede sağlık hizmeti verdim. Hala da sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bunu şundan dolayı söylüyorum. Ben bu bölgede çalışırken, acilde beni en çok üzen hastalar neydi biliyor musunuz? Oynayacak park olmadığı için yaz geldiğinde sokaklarda oynayan çocuklarımıza sürekli araba çarpıyordu o yıllarda ve o çocuklarımız bize geliyordu ve biz o çocuklarımızın tedavisini yapıyorduk. O dönemden benim içimde bir yaradır, burada oynayacak parkı olmadığı için sokaklarda oynayıp trafik kazasına maruz kalıp kaybettiğimiz kimi çocuklarımız ve yaralanan kimi çocuklarımız’’ dedi. 
‘’SİYASETİN GÖREVİ ÇOCUKLARIMIZIN İHTİYACI OLAN YEŞİL ALANINI ARTIRMAKTIR’’
 Esenler Oruç Reis Mahallesi’nde çevre sakinlerine seslendiği konuşmasında söz konusu alanın bir oldu bitti ile yok edilmeye çalışıldığının altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi Dr. Canan Kaftancıoğlu şunları kaydetti. ‘’ Siyasetin görevi çocuklarımızı ihtiyacı olan yeşil alanını artırmaktır, yok etmek değil. Evet, İstanbul'da bir deprem gerçekliği var. Kentsel dönüşüme ihtiyacı var mı? Var. Sizlerin güvenli evlerde olabildiğince en uygun koşullarda yaşamaya hakkınız var mı? Var. Ancak bunu yaparken planlı programlı, sizleri de dinleyen, sizlerin de fikrini alan, yeşil alanı yok ederek değil, daha fazla yeşil alanı aynı bölgede oluşturarak bütünlüklü bir şekilde yapılır. Örnek veriyorum; “biz başka bir mahallede yeşil alan oluşturduk” diyorlar. Kıymetli ama buradaki çocuklar oraya gidemez ki. Yerinde dönüşüm dediğimiz şey, bütün ihtiyaçları karşılama dediğimiz şey tam da bu.’’ dedi.
 ‘’SİZİNLE BERABER BU PARKI KORUMAK İÇİN HER DAİM YANINIZDA OLACAĞIZ’’
CHP Esenler İlçe Başkanı Bülent Ütebay ise şunları söyledi, “Bu park; 60.000 nüfuslu Oruç Reis Mahallesi'nin tek parkıdır, tek yeşil alanıdır, tek deprem toplanma alanıdır. Buraya çocuklarımız geliyor, nefes alıyor. Yaşlılarımız geliyor, nefes alıyor. Başka da nefes alacak bir yer yok. Siz bu parkı korumak istiyorsanız eğer biz de sizinle beraber bu parkı korumak için her daim yanınızda olacağız.’’ dedi.
 ‘’BİR DEPREM OLSA ÇOCUKLARIMIZ NEREYE KAÇACAK?’’
 Çevre sakinlerine yaptığı konuşmada süreci değerlendiren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, çevre sakinlerinin sorunlarını dinledi. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’na ulaşan bir anne, “Bu park bozulsun istemiyoruz, çocuklarımız için geleceğimiz için. Allah korusun bir deprem olsa çocuklarımız nereye kaçacak? O binaların içinde mi kalacağız? Çocuklar akşamdan beridir ağlıyorlar parkımız bozuldu diye’’ dedi.
Yaş almış bir vatandaş ise Kaftancıoğlu’na şunları söyledi, “Biz burada güneş alıyoruz çocuklarımız burada oyun oynuyor. Geldik 70-80 yaşına. Biz nereye gidelim? Allah’larından bulsunlar. Burada 181 ağaç var nasıl kesecekler bunca ağacı?’’ dedi.
CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu ise çocukların geleceği için ellerinden geleni yapacaklarını çevre sakinlerine iletti.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum