Reklam
Reklam

Karaaslan, "Kentsel dönüşüm yerinde ve yerleşik halkın faydasına olmalı"

Karaaslan, "Kentsel dönüşüm yerinde ve yerleşik halkın faydasına olmalı"
22 Şubat 2021 - 13:34
CHP Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Sait Karaaslan, “Karabağlar’da yapılacak kentsel dönüşüm mahalle halkının yararına ve yerinde dönüşüm olmalı” dedi.
Karabağlar’da 14 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm gündem olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Sait Karaaslan, “Karabağlar’da yaşayan insanlarımızın mahallelerinde yaşamaya devam ettiği  ve ranta teslim edilmeyen bir kentsel dönüşüm yapılmalı. Rant olacaksa yerli halkın rantı olmalı” diye konuştu.
DAHA FERAH BİR KENT
Karaaslan, sosyal konut projelerinde sosyal demokrat belediye başkanlarının daha önce örnek çalışmalar yaptığının altını çizerek, “Sayın Murat Karayalçın’ın Ankara’da gerçekleştirdiği dönüşüm hala akıllardadır. İzmir’de İhsan Alyanak’tan günümüze yapılan hala sosyal konutlarda insanlar hala oturmaktadır. Yarım asır öncesinden bugüne bir sosyal yaşam alanı yapma tecrübemiz var.  İnsanların sosyal donatı alanlarına kavuştuğu; ama mahallesini terk etmek zorunda kalmadığı bir dönüşüm esas olmalıdır” sözlerine yer verdi.
Karaaslan, 12 bin hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşün planının bölgeyi ferahlatması gerektiğini vurgulayarak, “Biz bu 12 bin hektarlık alanın 3 bin hektarının konut, geri kalanının yeşil alan olarak değerlendirilmesinin yerinde olduğunu düşünüyoruz. Daha yaşanılır ve halkın yaşam seviyesini yükselten ferah bir kente böyle ulaşılır” açıklamasını yaptı.
VATANDAŞA DEVLET SAHİP ÇIKMALI
Karabağlar’ın şimdiden bazı rant çevrelerinin dikkatini çektiğini vurgulayan Karaaslan, “Kentsel dönüşümü gerçekleştirecek müteahhitler yine Karabağlar’dan çıkmalı. Aksi durumda elinde güçlü bir sermayesi olan müteahhitlerin ilçede köşe başlarını tutması olasıdır. Bunun için hak sahiplerinin ada bazlı dönüşüm yapmaları sağlanmalıdır. Daha geniş alan üzerinden dönüşüm yapılırsa maliklerin buna güç verecek ekonomik durumlarının olmadığı için güçlü sermaye çevrelerinin önü açılacaktır. Bunu önlemenin bir yolu da imkanı olmayan vatandaşlara devlet sahip çıkmasıdır. Kira öder gibi krediler kullandırarak mağdur olmaları engellenebilir” görüşünü aktardı.
MAHALLELER GELİŞİME AÇIK
Karaaslan, dönüşüme dahil olan mahallelerin ekonomik olarak gelişime açık alanlar olduğunun da altını çizerek şunları söyledi:
 “Havaalanı, otoban, fuar gibi noktalara ulaşımın rahat olduğu bir bölgeden söz ediyoruz. Bu da mahallelerde yaşayan insanlarımız için fırsattır. O nedenle, mahallelinin mahallesinde kaldığı, komşularından, hatıralarından vazgeçmediği bir dönüşüm esas alınmalıdır. Mahallelinin ne istediğine bakılmadan, onun çıkarı gözetmeden yapılacak dönüşüm, mahalleleri ancak sermaye çevrelerine mahkum eder.”
Karaaslan dönüşümün kent için önemli bir ihtiyaç olduğunu da belirterek, “Karabağlar’ın yarısından fazlası riskli alandır ve dönüşüme tabi olması gerekir. Bir an önce de bu dönüşümün Karabağlar’da gerçekleştirilmesi sağlanmasıdır. Yaptığımız araştırmaların bize gösterdiği budur” dedi.
DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ ALANI
Karabağlar’ın faydasına olacağını düşündükleri diğer konunun da Demokrasi Üniversitesi’ne ayrılan alan olduğunu kaydeden Karaaslan, “80 hektarlık alanın yarısının değil tamamının üniversiteye ayrılmasını istiyoruz. Üniversite alanları ne kadar genişse eğitim o kadar kalitelidir. Biz, kente güç katacak ve ülkemizde geniş alana sahip üniversiteleri baz alan bir üniversite istiyoruz. Söz edilen alan bir üniversitenin kaliteli eğitim vermesi için yeterli değildir” ifadesini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum