Reklam
Reklam
Karşıyaka CHP’de ’Koç’ başkan
Reklam

Karşıyaka CHP'de 'Koç' başkan

CHP İzmir’de ilçe kongreleri sürecinde sona gelindi.

18 Ocak 2020 - 12:06 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 21:31

Karşıyaka'da iki adaylı kongre seçimini Serdar Koç kazandı. Serdar koç 258 oy alırken Serdar Yavaşoğlu 133 oy aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) 37. Olağan Kurultay süreci devam ederken ilçe kongrelerinde sona gelindi. CHP İzmir’de bugüne kadar 27 ilçe seçimini yaptı.

Karşıyaka'da delegelerin önüne sandık konulacak. Delegeler ilçe başkanını, ilçe yönetimi ve il kongre delegelerini seçecek.

CHP'nin İzmir'deki mahalle delege seçimlerinde en gergin geçen ilçesi olan Karşıyaka'da kongre heyecanı yaşıyor. 2 dönemdir ilçe başkanlığı görevini yürüten Uğur Yıldırım kongrede aday değil. Mavişehir’deki delege seçimlerinde ayrı listelerde yarışan Murat Serdar Koç ve Serdar Yavaşoğlu bu kez kongrede ilçe başkanı olabilmek için yarışıyor.

Karşıyaka İlçe Kongresi'ne İl Başkanı Deniz Yücel, İl Başkan Yardımcısı Adnan Alabay, Çetin Özdemir, Azmi Kumova, İzmir milletvekilleri Bedri Serter, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel, Kani Beko, Tacettin Bayır, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Karşıyaka Belediyesi eski başkanları Hüseyin Mutlu Akpınar, Cevat Durak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, İzmir eski Milletvekilleri Musa Çam, Sabri Ergül, eski Bakan Yaşar Okuyan, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur, İl eski Başkanı Asuman Ali Güven, Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan katıldı. 

Kongrenin Divan Başkanlığına Karşıyaka siyasetinin duayen isimlerinden Rıfat Özer seçildi.

'BU KAPIDAN HEPİMİZ TEK RENK ÇIKACAĞIZ'

Karşıyaka İlçe Kongresi CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’ın konuşması ile başladı. Yıldırım, konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Yıldırım, “Kongrede farklı renkler yarışabilir ama bu kapıdan çıktığımızda hepimiz tek renk çıkacağız. Ben de bu kongre salonunda seçilip geldim. Mahalle kordinötörü olarak başladığım yolda, Ağabeyim Mustafa Özuslu ile Yönetim Kurulu’nda çalıştım. Siyasette bana çok şey vermiştir kendisine çok teşekkür ederim. 2 dönem seçilerek CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığını yapmayı bana nasip ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu çok onurlu bir görevdir. Mahalle, il, kurultay delegeliği de yaptım. Örgütte her kademede görev yapma şerefine nail oldum. Karşıyaka CHP’nin kalesiydi ama son 5 yılda Türkiye’nin kalesi olduk. Bu örgüt Sayın Cemil Tugay’ı 70. 85 oy  ile seçilmesini sağlamıştır. Bu örgütün tüm kademelerine teşekkür etmeyi bir borç bilirim. 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce hepimizde bir umutsuzluk vardı. Bizler acaba iktidar olabilirmiyiz diye düşünürken, bunun mümkün olduğunu gördük. 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’lilere bir umut doğmuştur. Kongrelerimiz parti içi iktidarın yarışı değil, ülkeyi yönetecek kadroların seçilmesine vesile olmalıdır. Bu kongreye farklı renklerde girebiliriz ama iki adayımızda buradan çıkarken tek renk ve 6 ok ile çıkacaklar”diye konuştu. 

‘ARTIK KİM BAKAN OLACAK BUNUN HESABINI YAPMAK ZORUNDAYIZ’

Parti içerisinde bir çekişmeye yer verilmemesi gerektiğini aktaran Yıldırım, “Artık kim meclis üyesi, il, ilçe delegesi olacak değil. Artık kim müsteşar, müdür yardımcı, bakan olacak biz bunun hesabını yapmak zorundayız. Bunun için de el ele, kol kola mücadele etmeliyiz. Bugün bu salonda yan yana olanalar belki 2 yıl sonra karşı karşıya,  bugün karşı karşıya olanlar da yan yana gelebilirler. Bu nedenle kardeş olduğumuzu unutmamak zorundayız. Birbirimizi sevelim, kucaklayalaım ve iktidara yürüyelim.”

'ADAMCI, DAR KADROCU SİYASETE GEÇİT VERMEYCEĞİZ'

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel kongrede bir konuşma yaptı. Yücel "Karşıyaka'da bir başarı var. 31 Mart'ta yüzde 71 ile alınmış bir seçim var. Karşıyaka'da ittifak yapılmadı, bu başarıyla Karşıyaka İlçe Başkanı bizim göğsümüzü kabartmıştır. İlçe başkanımız Uğur Yıldırım, ilçe örgütümüze, 5 dönem onuruyla gururuyla başkanlık yapan Hüseyin Mutlu Akpınar'a ve belediye meclis üyelerine, yeni seçilen başkanımız Cemil Tugay'a ve belediye mecli üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Karşıyaka İzmir'e değil, Türkiye'de örnek gösterilen bir ilçe. Bizim bu başarıyı CHP'yi genelde iktidara taşıyarak taçlandırmamız gerikiyor. Bunu gerçekleştirecek gücümüz var. Öncelikle birbirimizle uğraşmayacağız. Adamcı, dar kadrocu siyasete geçit vermeyeceğiz. İktidara inanan bu ülkeyi nasıl yönetiriz diyen bir örgütle CHP'yi iktidara taşıyacağız. Biz birbirimiz kucaklayamazsak, toplumu kucaklamamız mümkün değil, toplumu kucaklamazsak iktidar olamayız. Ama bizim bunların hepsini yapacak güçteyiz. İki adayımız var. İkisini de partimizde emeği var. İkisinin de seçildikleri taktirde bu anlayışla bu görevi yapacaklarına inanıyorum. Bugün kongrenin kaybedeni olmayacak. Kazanan CHP olacak. Karşıyaka ilçe kongremizin CHP'mize hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum" dedi.

‘MHP AK PARTİ’NİN YEDEK TEKERİDİR’

Karşıyaka’nın kendisi için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Atila Sertel, konuşmasında AK Parti ve MHP’ye yüklendi. Sertel, “Bizim iktidar olacağımızı arkadaşlarımız çok net belirtti. Ben son olarak Kırıkkale’ye gittim. AK Parti’ye oy veren yurttaşlarımızın artık CHP’ye oy verme noktasına geldiğini çok açık söyleyebilirim. Kırıkkale’de geçmişte Milliyetçi Hareket Partisi’nde önemli görevlerde yer alan 20 kişi ile görüştük. Artık onlarda MHP’nin, AK Parti’nin yedek lastiği olduğunun farkındalar. Bizden Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için öncülük etmemizi söylediler. Biz bir olursak, eksiklerimizi hızla giderirsek, bu salondan el ele kol kola çıkarsak her zaman iktidar olacağız. Biz halk ile iç içe olmalıyız, bizler koltuktan güç almamalı, ona güç vermeliyiz. Bizler halktan, mütevazı insanlar olmalıyız. Gelecek için, iktidar için tüm devrimciler bir arada olmalıdır. Türkiye’de bir korku rejimi estirmek istiyorlar. Ama biliniz ki korkutmaya çalışan tek adam asıl her şeyden çok korkuyor. Meclise 250 koruma ile gelen, kendi milletvekillerini dahi salona girerken aratan, tek adam korktuğu için halkı korkutmaya çalışıyor. Ama bilmiyor ki ne ak saçlılar ne de Gezi’de direnen gençler ondan korkmuyor” dedi.

İKTİDAR AMAÇ DEĞİL ARAÇ OLMALI'

Kamil Okyay Sındır iktidarın ama değil araç olması gerektiğini belirten bir konuşma yaptı. CHP'li Sındır şunları söyledi: Hangi görev ve ünvanda olursa olalım. Bu partinin ilke ve değerleri için gönül vermiş alın teri dökmüş iktidar beklentisi içerisinde olan bütün yoldaşlarımı selamlıyorum. Memleketin durumu ortada, 5 temel meselemizden bahsediyoruz; Ekonomi, eğitim, dış politika, adalet,  en temel sorunlar. Bunları çözecek olan bu Cumhuriyet'i kuran başta Atatürk olmak üzere CHP'dir. Dimdik ayakta duran tek partidir. İktidar hedefimizi ortaya koyuyoruz. Demogoji yapmayacağım, iktidar bizim hedefimizin değil bir araçtır. Bizim hedefimiz Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkmaktır. Oraya çıkmak için bir araçtır iktidar. İktidarı amaç ederseniz bir kaos ortamı, bölüşme ortamı çıkar. Eğer bugün sayın Tacettin vekilim de bahsetti, Yamanlar'da karşı devrimin gerici zihniyetin gün yüzüne çıktığı, Cumhuriyet'i yok sayanlar varsa karşısında CHP'li olmak zorundadır. İşte bu kongrede söylenen sözler ve çıkacak kadrolar çok kararlı ilkeli ve dayanışma içerisinde birlikte yürümeliyiz. Sevgi için bazı duyguları yaşamak lazım, ama yoldaşlık saygı gerektirir. Birbirimize saygı duyacağız. Önce karşı devrimcilere karşı mücadele vereceğiz. Tek adam rejimiyle bir parti devleti oluşturan, bu milleti ayrıştıran anlayışa karşı birlik beraberlik çağrısı yapmak, ulus kimliğiyle birlikte yaşamalıyız. Laikliği yok sayan, laikliği din düşmanlığı sayan zihniyete karşı birlikte mücadele vermek zorundayız. Bir hükümet düşünün ne kabinesi var ne bakanları var. Atadıkları birer memur. Sonra 5 temel sorun ortaya çıkıyor. Bugün Karşıyaka İlçe örgütümüz burada bulunuyorsa Uğur başkanımız ve ekibi sayesindedir çok teşekkür ediyorum. İki başkanımızdan hangisi olursa olsun oluşacak kadro Karşıyaka'yı konuştuğumuz yere taşıyacaktır. Ayrışmaya asla tahammülümüzün olmaması lazım. Buradan çıkan aday sonrası ayrışma olmamalı yol arkadaşlığı oluşmalıdır. Yönetim açısından da yol gösteren bir kongre olacaktır. Siz tüm dostlarımıza bu mücadelede, iktidar yolunda hepinize başarılar diliyorum" dedi.

'GENEL BAŞKANI ELEŞTİRME HAKKI YOK'

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter birliktelik vurgusu yapan bir konuşma yaptı. Sertel "Hepinizi en yüce sevgilerimle selamlıyorum. Burası Karşıyaka kadınlarımızın yüceliği çok fazla, gençlerimizin yolu çok uzun. Ak saçlılar konuşuluyor arada siyah saçlılar da var. Ama içimizdeki savaşı lütfen bitirin. Karşıyaka'da siyaset yapmak kolay. Gelin Hakkari'de siyaset yapalım. Lütfen seçim dönemi memleketlerinize dönün. Karşıyaka oyunu CHP'ye veriyor, Cumhuriyet'e veriyor, Atatürk'e veriyor. Cumhuriyet'in başkenti İzmir. Biz İzmir milletvekili dediğimiz zaman gözlerinin içi gülüyor insanların. Artık bu kürsülerden birbirimizi eleştirmekten bıktık. Bu kürsüye çıkacak arkadaşlarımızı iktidar yolunda bize nasıl katkı koyacağından bahsetsin. Genel Başkanı eleştirmeyi kabul etmiyorum. Evlerde tencereler boş biz bunlarla ilgileneceğiz. İşsiz gençlerimiz var bunlarla ilgileneceğiz.  Karşıyaka’dan nutuk atmak kolay. Gelin Rize, Hakkari, Kars’ta siyaset yapalım. İzmir’deki dostlarımıza da söylüyorum; lütfen memleketlerimize dönelim ve oralarda da seçim çalışmalarına katılalım. İzmir bize oy veriyor. Biz Atatürk’ün torunlarıyız. İzmir bize yüzde 60 oy veriyor. Minnettarız, teşekkür ediyoruz. Biz Ankara’da ‘İzmir milletvekiliyiz’ dediğimizde insanların gözlerinin içi gülüyor. Doğma büyüme İzmirliyim. Her karışında anımız var. Birbirimizi eleştirmeyelim lütfen. Bundan bıktım! Bu kürsüye çıkan yeni yol haritasını söylesin. Bizleri tartışabilirsiniz. Ama kimsenin Genel Başkanı eleştirmeye hakkı yok. Benim ne sorumluluğum varsa buradaki her partilinin aynı sorumluluğu var. Hem büyüklerimden hem gençlerimden, özellikle kadınlarımıza söylüyorum artık eleştiriyi bırakalım el ele kol kola olalım. Karşıyaka çok şanslı iki tane Serdar var. Arada Karşıyaka var ikisine de başarılar diliyorum" diye konuştu.

“2 yıl sonra yine bu salonda olmak çok güzel, iktidara giden yolda bu kongre hayırlı olsun. 5 yıl Belediye Başkanlığınızı yaptım. Bu parti içerisinde doğdum. Her tür görevi yaparak geldim, başkanınız oldum. Hiç aklıma gelmedi 5 yılda yaşadığımız 6 seçim darbe girişimi, OHAL, ekonomik kriz. Hepsini aynı anda yaşadık ama bunun üstesinden beraber geldik. 5 yıl içerisinde ilk 9 ayımızda Türkiye’ye örnek olduk, her apartman bir öğrenci okuttu, anıt, evrensel çocuk müzesi, yaş alma merkezi yaptık. Bu hizmetler ile Avrupa’dan dahi destek gördük, en başarılı belediye seçildik. İlk 5’in içerisinde yer aldık. Genel Merkez tarafından da takdir topladık. Açıkçası ben de 2 kez belediye başkanı olmak isterdim. Böyle rahat bir dönemde başkanlık yapmak isterdim. OHAL içinde değilsiniz, OHAL’de diken üstündesiniz. Şantaj, dedikodu, iftirayı yaşadım ama bu sokaklarda hala başım dik yürüyorum. Biz yola çıkarken hesap verebilen bir belediye olacağız diye verdim. Ama bunu anlamak istemeyen, algılamak istemeyen varsa gereğini de yapıyor. Birbirimizi kırmayalım, dökmeyelim desek de gidip farklı işler içine girebiliyoruz.”
“GEÇMİŞ HESAPLAŞMA İÇİNE GİRMEMENİN YERİ DEĞİLDİR”
“Sayın Başkan, “Doktordan başkan olur mu?” dedi. Bal gibi olur, bunu eleştirmek doğru bir şey değildir. Kendisi atandığında kendisini arayarak tebrik ettim, üstüme düşen bir görev varsa da her zaman hazırım dedim. Çünkü ben CHP’liyim, yerime gelene destek olurum. Kendisini davet ettim 2 saate yakın görüştüm. Çünkü Karşıyakalılık, CHP’li olmak bunu gerektirir. Aday gösterilmeme rağmen kırgınlık içerisine girip, dönüp arkamı gitmedim. Partimizin en yüksek oyu alması için yine çalıştık. Konuşmasını dinlerken Sayın Tugay’a hak verdim. Haklı klavye delikanlıları alıyor konuşuyor, ama sayın başkana yanlış bilgiler veriliyorsa o daha da namussuz ve şerefsizdir. Bu partide emek vermiş insanlara vefasızlık çok yanlıştır, ben de Cevat Durak’ın yerine geldim ve asla ona saygısızlık yapmadım ve yaptırmadım. Çünkü iktidar dalkavukluğu bizde de var. Hemen gidenin arkasından yeni gelene büyüksün başkan diyorlar. Asılsız dedikoduları; medyada, savcılıkta gidip konuşmadım. Borçla belediye aldım demedim. Tüm örgüt belediye başkanına yardımcı olmalı, ben de bunu talep ettim. Basın üzerinden kimseyi eleştirme hakkına sahip değiliz. İktidara bu kadar yakınken geçmiş hesaplaşma içine girmemenin yeri değildir. Biz bu ülkenin geleceğini kurtarabilmek için çalışan, inana insanlarız. Ben de CHP’nin bir neferi olarak partim için sonuna kadar çalışmaya devam edeceğim. İnşallah iki Serdar’da çok başarılı olur. Serdarlar inşallah hep beraber olur. Yaşasın CHP, Yaşasın Karşıyaka.”

SALONDAN NOTLAR...

Suat Taşer Sahnesi bayraklarla süslenirken iki adayın afişleri salonun her yanında yer aldı. Murat Serdar Koç 'Söz yetki karar örgütündür', 'Tam bağımsız Türkiye', 'Yurtta barış, dünyada barış' sloganlarıyla delegeden oy isterken, Sedar Yavaşoğlu 'Her zaman emeğe ve emekçiye sahip çıkacağız', Gençlerin ve kadınlarımızın örgütlenmelerine sonuna kadar yardımcısı olacağız', 'Kadınlar analarımız gençler geleceğimizdir', 'Ülkede iktidar için bizimle çoban ateşi yakmaya var mısınız' sloganlarıyla oy istedi. 

Hem delegelerin hem de partililerin yoğun ilgi gösterdiği kongreye adaylardan önce Karşıyaka Belediye Başkanı  Cemil Tugay geldi. Tugay'dan kısa bir süre Mavil liste hareketinin adayı Murat Serdar Koç salona geldi. Koç'un salona girişinde Başkan Tugay'ın da alkışlaması dikkatlerden kaçmadı.

Koç'un ardından diğer aday Serdar Yavaşoğlu da alkışlar eşliğinde salona geldi.

Kongreye geçilmeden önce İl Başkanı Deniz Yücel, İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Belediye Başkanı Cemil Tugay, adaylar Murat Serdar Koç ve Serdar Yavcaşoğlu sahnede birlik beraberlik pozu verdi. 

Her iki isimde mavi listeler ile yarışa girdiler. Liste rengi konusunda bir uzlaşı sağlanamadı. 

Murat Serdar Koç’un İlçe Asil  Yönetim Kurulu Listesi

Beyzanur Bektaş, Ceylan Deniz Bozkurt, Genco Sungun Ocalı, Tayfur Çetin, Özgür Demir, Gonca Özketen Gökçe, Fehmi Yılnmaz, Filiz Akdurak, Yüksel Bakış, Savaş Çolak, Binnaz Gülsüm Dizlek, Rujdi Gürbüz 

İl Delegeleri

Murat Atayoğlu, Fırat Kadir Büyüktunalıoğlu, Cemalettin Coşkuner, Alp İsmail Soydam, Hamza Ergan, Mualla Hazne Özalp, Hasan Taşkın, Gökhan Göktepe, Sinem Şendorman, Yiğit Karayılanoğlu, Saadet Arslan, İzlem Arıgümüş, Melihat Çiftçti, Cansu Sarı, Nail Uylaş, Özgür Kaya, Kenan Ocak, Nurşen Balcı, Önder Koç, Asuman Yalçın, Abdullah Engin, Hamdullah Akgül, Necdet Işık, Ferahnur Birsen Yıldırım, Asuman Ali Güven, Nilüfer Karaelmas, Cevat Durak, Atiye Güneş, Sıla Irmak Bozkurt, Kazım Müjdat Ünsal, Havva Gökkaya, Ali Altay, Ajlan Avcı, Hıdır Doğsan, Enver Yiğitler, İlker Akçe, Yağmur Özvarol, Şener Akdemir, Hüseyin Günlü, Murak İnanır, Nesrin İnetaş, Özgür Kalender, Hüseyin Bağdatlı, Cemil Tugay, Can İlkkurşunlu, Murat Serdar Koç, Ali Yaramışlı, Müesser Özuslu, Hanımşah Han, Hakan Şimşek, Kaan Bayer, Türker Türkoğlu, Denizcan Gülveren, Muharrem Maden, Dilek Karcı, Haydar İnanır, Dinçer Çetin, Ali Şevki Durak, Dilek Zekiye Bilgin, Hüseyin Şimşek, Hülya Ortaç, Aysel Aksoy, İsfihan Naki, Mahmut Özdemir, Nebahat Altın, Seçim Alkan, Candan Karabulut, Saniye Fıçı, Kutlay Güvenilir, Yılmaz Mede, Yüksel Çıldır, Özgür Hızır Can

Yavaşoğlu asil yönetim: Berkin Aktop, Mustafa Alptekin, Işılay Arslan, İpek Cellek, Ercüment Güzey, Emre İpek, Mehmet Kuzer, Gönül Melenli, Özgür Özcan, Buse Sarpkaya, Şenay Sertatıl, Hakan Sunay, Mehmet Muhti Şavural, Ecir Gürhan Tepebaş, Ayşegül Tezcan, Mustafa Yazıcı

İl delegeleri: Recai Acar, Bilal Aktaş, Noyan Gönül Alan, Celal Abbas Algül, Ezgi Alkılıçgil, Cem Altınsoy, Sultan Altınsoy, Necla Altıntaş, Hasan Aydıngöz, Necati Azak, Nazım Bal, Süha Barlak, Aysun Başar, Vahdettin Batmaz, Songül Bayat, Yeliz Berksun, Nevin Bülbül, Bağnur Cendeler, Yücel Çağatay, Ünal Çakmak, Yüksel Çakmur, Gülay Çetin, Gülten Morkoç Çınar, Ayfer Demirağ, Seranpınar Demirdöven, Emre Dinçer, Bülent Doğan, Neşet Dumbak, Hayati Durgut, Sanver Ekmekçi, Ecem Elmalı, Kemal Erçetin, Barış Erel, Esennur Ermiş, Gönül Sevinç Gül, İzzet Gülcüler, Ayşe Gülsoy, Asuman Ali Güven, İsmail Horoz, Fuat İpar, Murat İpek, Necla İspir, Yakup Kamalı, Sumru Karaer, Kezban Kaya, Basri Koyuncuoğulları, Taha Okan, Gamze Özcan, Hasan Özcan, Ahmet Öztürk, Ferrin Öztürk, Tanju Pamuk, Berat Polatoğlu, İrfan Sert, Tahir Seyrek, Mustafa Sezer, Nihat Sezer, Halil Soyaltın, Cemil Tugay, Özlem Tulçal, Selahattin Tural, Cevdet Tümtürk, Barış Türkmen, Ahmet Uğurlu, Alev Ustan, Serdar Yavaşoğlu, Koray Yıkar, Metin Yıldırım, Nejat Yılmaz, Alper Yücel, Muzaffer Zeka, Aynur Zorer

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemeraltı çarşısı da turuncu çember içinde
Kemeraltı çarşısı da turuncu çember içinde
Başkan Koştu’dan dedektif gibi çalışan zabıtaya ödül
Başkan Koştu’dan dedektif gibi çalışan zabıtaya ödül