Reklam
Reklam
KARŞIYAKA’DA SEÇİM İPTALİ İTİRAZI
Reklam

KARŞIYAKA'DA SEÇİM İPTALİ İTİRAZI

CHP İzmir Örgütü’nde olağan kongre süreci işlerken, Karşıyaka’da yapılan seçimlere itiraz geldi. Seçimlerin henüz başlamadığı Torbalı’da ‘baskın seçim’ tartışması yaşanıyor.

12 Kasım 2019 - 11:13 - Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 12:32

GERÇEK HABERCİ- Hafta sonu olaylı seçimlere sahne olan Karşıyaka’da seçimlere itiraz geldi. Mavi-beyaz yarışında beyaz listenin kazandığı, il eski başkan yardımcısı Sedrettin Coşkuner’in yaşanan olaylar nedeniyle darp raporu aldığı Alaybey’de seçimin iptali için il başkanlığına itirazda bulunuldu. İtirazın önümüzdeki günlerde karara bağlanması bekleniyor.
DUYURUDAN EN ERKEN 7 GÜN SONRA YAPILMASI GEREKİYOR
Öte yandan 60 mahallede 400 delegenin seçileceği Torbalı’da, tüzük ve genelge gereği ilçe başkanlığının delege seçim tarihlerini, yer ve saati ile ilgili görevliyi seçimin yapılacağı tarihten 7 gün önce askıya/duyuruya çıkarması gerekirken bunu yapmadığı iddia edildi.
İlçe başkanlığının 14’ünde Ertuğrul ve Tepeköy’de seçim yapılacağını 11 Kasım Pazartesi günü üyelere telefonla bildirmeye başladığı belirtildi. İlçe başkanlığının 15’inde seçimin yapılacağı Muratbey ve Cumhuriyet mahallelerindeki üyeleri de telefonla yeni bilgilendirmeye başladığı öğrenildi.
Seçimlerin öğle saatine konulmasına da tepki olduğu, ilçe başkanlığının katılımın düşük kalması için bu uygulamayı yaptığı iddia edildi. İlçe başkanlığının bazı üyelere Belediye Başkanı İsmail Uygur’un selamını ileterek seçimin yapılacağı tarihi aktardığı da iddia edildi.
RESMİ SİTEDE YER ALMADI
İl başkanlığının geçtiğimiz günlerde ilçelerle ilgili resmi siteden yayınladığı seçim takviminde Torbalı seçim takvimi yer almıyordu. 
İL BAŞKANLIĞI’NA İTİRAZ EDİLDİ
Bazı üyeler ilçe başkanlığının seçim takviminin ilanıyla ilgili tüzük ve ilgili genelgeye aykırı davranması nedeniyle il başkanlığına itirazda bulundu.
İtiraz dilekçesinde, ‘parti tüzüğü ve genelge hükümlerine istinaden seçimlerin yeri, günü, saati ile seçimden sorumlu ilçe yöneticisinin ilçe ve il resmi internet sitelerinden ve ilçe parti binasında yayınlanmasından en erken 7 gün sonra yapılabileceğinden, bu tarihlerin henüz yayınlanmamış olmasından ötürü seçimlerin en erken 18.11.2019 tarihinde başlayabileceği’ ifade edildi.
İtiraz dilekçesinde mahallelerdeki seçimlerin yeri dışında il yönetiminden seçimlerin tarafsızlık ve şeffaf şekilde yapılması için denetçi görevlendirilmesi de talep edildi.
MUHALEFETİN SANDIKTAKİ ADI: 'GELİŞİM LİSTESİ'
Öte yandan Torbalı'da mahalle delege seçimlerinde belediye ve ilçe yönetimine karşı yarışacak muhaliflerin sandıktaki adı belli oldu. Muhaliflerin sandığa tüm mahallelerde 'gelişim listesi' adı altında gideceği öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erciyes'teki Tekir Yaylası doğa tutkunlarının gözde mekanı olma yolunda ilerliyor
Erciyes'teki Tekir Yaylası doğa tutkunlarının gözde mekanı olma...
Ak Partililerden esnaf ziyareti yapan CHP'lilere saldırı
Ak Partililerden esnaf ziyareti yapan CHP'lilere saldırı