Reklam
Reklam

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş'ın adaylık kapısını kapattı: 'Başkanlarımız işlerine kilitlensin'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı hakkında adayı, 6'lı masanın belirleyeceğini ve arkasında olacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarıyla ilgili olarak "Başkanlarımızın işlerine kilitlenmeleri gerekiyor. Seçildikleri dönemin sonuna kadar görevlerini sürdürmeliler." dedi.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş'ın adaylık kapısını kapattı: 'Başkanlarımız işlerine kilitlensin'
13 Mayıs 2022 - 10:04

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, Karadeniz gezisini ve Cumhurbaşkanlığı adayı hakkındaki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Halk TV yazarı Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada İmamoğlu'nun gezisini onayladığını belirten Kılıçdaroğlu, "Trabzon’da doğup büyümüş, gençliği orada geçmiş. Akrabaları var. Bayramda ziyaret etmesi gayet normaldir. Gezinin yankılanması da normaldir. Ekrem Bey, İstanbul gibi bir şehrin belediye başkanı. Dolayısıyla popüler bir isim. Gezinin yankılanması bu açıdan da doğal. Ekrem Bey’in Karadeniz’de gördüğü ilgiden çok memnun oldum" dedi.

ADAYLIK KONUSU

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'yle birlikte bulundukları 6'lı masanın cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair tartışmalara da yorum getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Biz 6’lı masa olarak cumhurbaşkanı adayımızın taşıması gereken nitelikleri belirledik. Adayı 6 lider birlikte belirleyecekler. 6 lider de bu adayın arkasında olacak. Bu konuda bir değişiklik yok" diyerek şunları söyledi:

"BAŞKANLARIMIZIN İŞLERİNE KİLİTLENMELERİ GEREKİYOR"

"CHP’nin belediye başkanlarına gelince. Belediye başkanlarımızın işlerine kilitlenmeleri gerekiyor. Seçildikleri dönemin sonuna kadar görevlerini sürdürmeliler. Halka verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri gerekir. Ben 11 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarımızı çok başarılı buluyorum. Sosyal devlet ilkesini belediyelerimiz uyguluyor. İstihdam yaratıyorlar. Kimseyi rencide etmeden sosyal yardımlarını sürdürüyor. Bunun olumlu etkilerini de görüyoruz.”

ERDOĞAN, "BEN ADAYIM" DEMEDİ

Kılıçdaroğlu, muhalefetin adayının ne zaman belli olacağı yönündeki soruya ise “Henüz zaman var. Bu soru bize soruluyor ama henüz Cumhur İttifakı’nın adayı da belli değil. Erdoğan ‘ben adayım’ demedi” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın, siyasi ahlak yasası, seçim güvenliği, ekonomi, Merkez Bankası, stratejik planlama konularında ortak çalışmalarını devam ettirdiğini vurguladı. Bu çalışmalar tamamlandığında kamuoyuna, iktidar değişikliğinde uygulanacak programında açıklanacağını söyledi.

"İKTİDARA GELDİĞİMİZDE ESAD'LA TEMASA GEÇECEĞİZ"

CHP Lideri, sığınmacıları ülkelerine geri göndereceklerini söyleterek bunun nasıl bir planlama ile yapılacağını da açıkladı:

“İktidara geldiğimizde Esad’la ve BM ile temasa geçeceğiz. Şam’a hemen büyükelçimizi atayacağız. Sığınmacıların geldikleri yerlere dönebilmeleri için can ve mal güvenliğini hem Şam yönetiminden hem de BM’den isteyeceğiz. Ayrıca bu bölgelerde savaşta tahrip olan yol, okul, köprü, konut gibi altyapı yatırımlarının yapılmasını sağlayacağız. Çoğunluğu Gaziantepli olan iş adamlarımızın bu ülkedeki zarar gören fabrikalarını yeniden açarak iş ve istihdam sağlayacağız. Bu çalışmayı yürütürken de asla ırkçılık, yabancı düşmanlığı yapmayacağız.”

"ERDOĞAN, AVRUPA'YA MESAJ YOLLUYOR"

CHP Lideri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sığınmacılar konusunda, önce “göndereceğiz” sonra “göndermeyeceğiz” demesini de şöyle değerlendirdi:

“Erdoğan, Türkiye’yi yönetme kapasitesini kaybetti. Sorun çözen değil sorunların altında ezile biri. Esen rüzgâra göre değişen biri. ‘Göndereceğim’ dediğinde alkış alıyorsa öyle diyor. ‘Göndermeyeceğim’ dediğinde alkış alacak bir ortamdaysa böyle diyor. Akılcılıktan çok uzak. Tamamen ‘duygusal’ konuşuyor. ‘Göndermeyeceğim’ derken Avrupa’ya, ‘Ben sığınmacıları tutuyorum. Bana destek olun, para gönderin’ mesajı yolluyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum