Reklam
Reklam
Kılıçdaroğlu’nun soyunun dayandığı dergaha tehdit mesajı:...

Kılıçdaroğlu’nun soyunun dayandığı dergaha tehdit mesajı: Üç hilal ve MHP detayı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyunun dayandığı Tunceli Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Dergahı’na, Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde “Üç hilal ve MHP” yazılaması yapıldı.

07 Temmuz 2020 - 13:02

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyunun dayandığı Tunceli Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Dergahı’na, Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde “üç hilal ve MHP” yazılaması yapıldı.  Bir hafta önce yapıldığı belirtilen yazılamanın üstü ziyaretgah görevlilerince çizildi. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü de provokatif olayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Saldırının 2 Temmuz Sivas katliamının yıl dönümünde gerçekleştiğine dikkat çeken Önlü, “Tunceli Alevi inancına yönelik gerçekleştirilen bu ırkçı saldırılar ilk olmadığı gibi ne yazık ki hesap sorulmadığı ve soruşturulmadığı için son da olmayacaktır” dedi.

Önlü, Türkiye’de yıllardır sistematik olarak Alevilerin evlerinin işaretlendiğini, ibadet yerlerine saldırılar olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Bugüne kadar bu saldırıyı gerçekleştiren tek bir kişi ya da grup tutuklanmamıştır. Saldırıları gerçekleştiren kişi ve gruplar hakkında etkin soruşturmalar yürütülmemiştir.  Bugün bu saldırıları yapanlar Sivas’tan, Maraş’tan, Çorum’dan cesaret almaktadır. Bugün bu saldırıyı gerçekleştirenler Koçgiri ve Tunceli katliamlarından, asimilasyon, inkâr ve yok sayma politikalarından cesaret ve güç bulmaktadırlar.”

Kılıçdaroğlu’nun soyu da dergaha uzanıyor

Oda TV’de yer alan habere göre, gazeteci yazar Soner Yalçın 2010 yılında Hürriyet’teki köşesinde, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi, Kureyşan Ocağı’nın Haydaran Aşireti’ne mensuptu” diye yazmıştı.

Seyyid Kureyş’in Oğlu Şah Haydar’ın (Düzgün Baba) bağlı olduğu Kureyşan Ocağı, Anadolu’da ki ocaklar arasında en eski ve en köklü olanıdır. Soner Yalçın Kureyşan Ocağı ile ilgili o yazısında özetle şunları yazmıştı:

TRT Avrasya televizyonunda Türk kültürü üzerine konuklarıyla sohbet ediliyordu. Bana gönderilen program çözümüne göre konu; Kureyşan (Kureyş) Ocağı idi. Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun soyunun geldiği Kureyşan Ocağı. Kılıçdaroğlu ailesi Tunceli Nazımiye, Ballıca Köyü’ndendi.

TV programında; Tunceli’deki Kureyşan Ocağı’nın son temsilcilerinden Dede Zabit Güler; Kureyşan Ocağı’nın Gaziantep ve Adıyaman koluna bağlı Zülfikar Dedeoğlu ve Kureyşan Ocağı’nın Gaziler kolunun temsilcisi Zeynel Ertekin vardı.

Bakalım ne demişlerdi…

Kökeni neresi?

Prof. Alemdar Yalçın TV programını şu sözleriyle açıyor:

“Kureyşan Ocağı’yla Anadolu’da bir geziye çıkalım. Ama öncelikle sizden istediğim bir şey var; lütfen geçmişin bir takım tanımlamalarıyla günümüzü yorumlamayalım. Çağımızın getirdiği bilimsel verilere dayanarak, önyargılardan arınmış olarak dikkatli dinleyelim.”

İlk sözü Tuncelili Kureyşan Ocağı’ndan Dede Zabit Güler alıyor:

“Kureyşan Ocağı demek Horasan demektir. Kureyşan, Horasanlı demektir. Horasan’ın Seydi şehrinden çıkıp Erzurum üzerinden -eski ismi Kızıl Kilise- yeni ismi Nazimiye’nin Zeyrek Köyü’ne yerleşmişlerdir. Selçuklu Hükümdarı I’inci Alaeddin Keykubad döneminde geliyorlar. Keykubad Paşaköy’de oturuyor ve Horasan’dan gelenleri huzuruna çağırıyor.”

Prof. Yalçın devreye girip masa üstündeki bir belgeyi göstererek şöyle konuşuyor:

“Alaeddin Keykubad ve daha sonra bazı Osmanlı Padişahları Kureyşan Ocağı’na Diyarbakır, Erzincan, Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Tunceli yöresinde besicilik yapması için izin belgesi veriyor. Ceylan derisi üzerine yazılmış bu belge işte elimizde mevcuttur.”

Elindeki 6 metre uzunluğundaki soyağacını gösteren Prof. Yalçın, bu belgenin renkli fotokopisinin Kemal Kılıçdaroğlu’nda da bulunduğunu söylüyor.

Bu belgeye göre, merkezi Tunceli olan Kureyşan Ocağı’na bağlı 12 kol vardı.

1) Delsinler-Delihasanlar kabilesinden Horembey adıyla anılan oymağın başı Cafer;

2) Alan kabilesinden Burkent oymağı ve başları Teymur;

3) İlyas kabilesinden Han adıyla tanınan oymağın başı Hüseyin;

4) Milli kabilesinden Bozkır oymağının başı Muhammed;

5) İzol kabilesinden Üç Ayak oymağı ve başları Abdullah;

6) Haydaran kabilesinden Bedirhan oymağı ve başları Ali;

7) Karsan kabilesinden Hançer oymağının başı Mustafa;

8) Lal kabilesinden Baykara oymağından İbrahim;

9) Çakır Tahir kabilesinin başı Mahmut;

10)Dedo kabilesinden Börek Uzun oymağı ve başları Muhammed;

11)Zurvet kabilesinden Duvar Dana oymağından Yusuf;

12)Medin kabilesinden Dik Kınalı oymağın başı Abbas.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi, Kureyşan Ocağı’nın Haydaran Aşireti’ne mensuptu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık-Sen’den İzmir İl Sağlık Müdürüne Teşekkür
Sağlık-Sen’den İzmir İl Sağlık Müdürüne Teşekkür
Tevfik Göksu piknik masalarındaki 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi' yazısını sansürledi
Tevfik Göksu piknik masalarındaki 'İstanbul Büyükşehir...