Reklam
Kılıçdaroğlu’nun sözlerine "Alçak, geri zekalı"...

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine "Alçak, geri zekalı" diyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Küçükyılmaz, hakaret davasında beraat etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerine, sosyal medya hesabından, "Alçak, geri zekalı" diyen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mücahit Küçükyılmaz, hakaret davasında beraat etti. 

16 Ocak 2020 - 15:35

CHP Genel Başkanı'nın Özgür Suriye Ordusu'nu eleştiren sözlerini alıntılayarak, 29 Ocak 2018'de Twitter hesabından paylaşımda bulunan Küçükyılmaz, "Fazla söze gerek yok. Popülizmin, demagojinin, ikiyüzlülüğün CHP liderinden neşet eden en alçak ve geri zekalıca halini aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz!" demişti. Küçükyılmaz'ın sözleri üzerine, Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "Kamu görevlisine görevinden dolayı sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle alenen hakaret etme" suçunu işlediği iddiasıyla açılan davanın duruşması bugün görüldü. 

"Eleştiri hakkımı kullandım"

Mahkeme, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Küçükyılmaz'ın beraatine karar verdi.  İndependent Türkçe'den Can Bursalı'nın aktardığına göre, Küçükyılmaz, duruşmada yaptığı savunmada şunları söyledi:

"İlgili paylaşımın yapıldığı zaman ben Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı olarak görev yapıyordum ve ilgili tarihte sınır dışı harekatlarla ilgili olarak o dönemde medyada haber yapılan Özgür Suriye Ordusu'na yönelik müşteki Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan bir değerlendirmeye dosya içerisinde sunulduğu şekliyle Twitter hesabımdan bulunduğum konum ve Anayasa'nın bana vermiş olduğu eleştiri hakkımı kullanmak suretiyle iddianamede belirtildiği şekliyle paylaşımda bulundum. Kesinlikle suç işlemek gibi bir kastım söz konusu değildir. Buna benzer birçok paylaşım ilgili tarihte yazılı ve görsel basında başkaca şahıslar tarafından da yapılmıştır. Tüm bu kapsamda ilk olarak beraatimi, mahkeme aksi kanaatte ise lehime olan yasal hükümlerin uygulanmasını istiyorum."

Kılıçdaroğlu'nun avukatından tepki

Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, mahkemenin kararına Twitter hesabından tepki gösterdi. Çelik, "Türk Yargısı çağ atladı! 'Fazla söze gerek yok. Popilizmin, demagojinin, iki yüzlülüğün ... (!) liderinden neşet eden en alçak ve geri zekalıca hali ...' Bu paylaşıma Beraat verildi! Ankara 10. Asliye Ceza Hakimini kutluyorum! Aynı cümle “AKP lideri” için kullanılsa ne olur!..." dedi. 

Basit yaralama ve tehdit suçundan sabıka kaydı

Küçükyılmaz'ın yargılandığı davanın dosyasına giren belgelerden basit yaralama ve tehdit suçlarından sabıkalı olduğu da ortaya çıkmıştı.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Hak
  2 ay önce
  Bu deyyusu koruma kanunumu var
 • Haydar Öztoprak
  2 ay önce
  Kötü söz sahibinindir
 • cinar
  2 ay önce
  Hz imam'ı aliye sormuşlar, devletin dini varmı, devletin dini adalettir, adalet'i olmayan devlet zaten dinsisiz'dir, yani 1400 yıl önceden söylemiş.
 • Nımet
  2 ay önce
  Niye bu ayrılacağım herşey onlara gelince kanunu tanıyacaklar başkalarına gelince işlerine geldiği gibi kullanılacak Türkiye bu kadar basit bu kadar kötü bir hükümet görmedik bıktık bu bizim paralarımızla çiftlik kurdunuz bize AGİT herşeyi babanızın malı gibi görüp harcama hakkını nereden alıyorsunuz Şevket’te yönetirsiniz seçimle gelinir ve gidilir sonrada bir şeye dokunmadan iyide edilir bizde Türk halkı olarak aldığınız gerleyi geri vermenizi beklıyoruz bu arada kiliçdaroğluna yapılan saldırı linç fitimi ortada bu dava be oldu ne zaman yargılanacak bu devlet koruyamamıştır Türkiye’nin en büyük partılerinden biridir madem burada hakaret edeni bahaneden serbest bırakıyorsunuz enbdoğal hakkımız CHP başkanına yapılan linç giyimindeki herkesin yargılanıp bizlerde izliyıp bilgi sahibi olalım yok olmazsa devlet ortada yomda bizlerde istediğimiz kadar suç işliyelim nasılsa kanın yokmu sayalım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’da 18 sağlık çalışanın koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı
Ankara’da 18 sağlık çalışanın koronavirüs testinin pozitif...
Batur Konak’ın raporunu video konferans ile aldı
Batur Konak’ın raporunu video konferans ile aldı