Reklam
Reklam
Reklam

Kulis: AK Parti içindeki 'atanmış-seçilmiş' çatlağı Erdoğan'ın uyarısına rağmen sürüyor

İddialara göre, AK Parti içindeki 'atanmış-seçilmiş' tartışması Erdoğan’ın uyarılarına rağmen bitmedi. AK Partili milletvekilleri elektrik faturalarının yüksekliği ile ilgili şikayetleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e aktarmakta sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyor. Öte yandan seçimler öncesi Kabine'ye 'neşter vurması' beklenen Erdoğan'ın görevden alacağı isimlerden birinin de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez olması bekleniyor.

Kulis: AK Parti içindeki 'atanmış-seçilmiş' çatlağı Erdoğan'ın uyarısına rağmen sürüyor
23 Haziran 2022 - 10:42

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 seçimleri öncesinde kabineye “neşter vuracağı” söyleniyor. Geçen haftalarda gündeme gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in görevden alınacağı iddialarının arkasında ise AK Parti içindeki “atanmış-seçilmiş” tartışması ve “partili vekillerle iletişimsizlik” olduğu kaydediliyor. Kulislere göre görevden alınması beklenen bir diğer isim ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati.

AK Parti kulislerinde, Erdoğan’ın geçen haftaki il başkanları toplantısında kullandığı, "Parti içinde üslubuyla, tavrıyla sıkıntıya yol açan kişiler çıkabilir; bunları geri plana çekip, başka alanda istifade etmeliyiz" sözleriyle "olası kabine değişikliğini" işaret ettiği konuşuluyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Erdoğan’ın “doğrudan parti içine mesaj verdiği ve kabine toplantılarında bakanları sık sık “milletvekillerinin taleplerine yanıt verilmesi” için uyardığı” belirtiliyor. AK Parti’nin Kızılcahamam kampında da Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile AK Partili milletvekilleri arasında yaşanan tartışmaya atıf yapılarak, Erdoğan’ın, bakanlara yönelik talimatlarına karşın, Dönmez ile bakanlık bürokratlarının “AK Partili milletvekillerinin bilgi edinme taleplerine geri dönüş yapmadığı” kaydediliyor.

AK Partililer, geçen aylarda yaşanan elektrik faturalarındaki artış üzerine yaşanan tartışmaları örnek gösteriyor.

'VEKİLLER ŞİKAYETLERİ BAKANLIĞA AKTARAMIYOR'

Yüksek faturalar karşısında sahada yurttaşlarla buluşan milletvekillerine, faturaların yükseliği ile ilgili sayısız şikâyet geldiği, vekillerin o dönem bu şikâyetlerin birçoğunu bakanlığa aktarmada “sıkıntı yaşadıklarını” ifade ediyor. Elektrikteki KDV’nin yüzde 8’e düşürüldüğü anımsatılarak, “Elektrik faturalarının tartışıldığı dönemde Erdoğan, bir kabine toplantısı sonrası çıktı ve KDV oranlarındaki değişimi kamuoyu ile paylaştı. O dönem sahaya indiğimizde, yurttaşlarımızdan gelen çok sayıda şikâyet vardı. Ancak o dönem maalesef bakanlıktan detaylı bilgi verilemedi. Can alıcı bir konuydu. Bu durum sahada AK Parti’nin elini güçsüzleştirdi” değerlendirmeleri yapılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum