Reklam
Reklam
Reklam

Mahkeme'den İZBETON kararı: O haberlere erişim engeli

İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan İZBETON A.Ş’de ihale dosyalarının istendiği, soruşturma başlatıldığı gibi iddialara yönelik çıkan haberlere erişim engeli getirdi. Mahkeme haber içeriklerinin şirketin ticari itibarını zedelediğini vurguladı.

Mahkeme'den İZBETON kararı: O haberlere erişim engeli
18 Nisan 2022 - 18:14

Ege'de Son Söz'ün haberine göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt üretimi başta olmak üzere yol ve altyapı projelerini yürüten iştirak şirketi İZBETON A.Ş ile ilgili kamuoyunda çıkan haberlere ilişkin mahkeme karar verdi. İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi “ihale dosyalarının istendiği, soruşturma başlatıldığı” gibi konuların işlendiği haberler için erişimin engellenmesi kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON- Beton ve Asfalt Enerji Üretim ve Dağıtım Tesisleri Su Kanalizasyon Ticaret ve Sanayi A.Ş’nin adına mahkemeye başvuru yapan Av. Ahmet Aksu’nun talebi uygun bulundu.

Mahkeme kararında;  çıkan haberlerin içeriğinin doğru olmadığını, şirketin ticari itibarının hedef alındığını, toplumda saygınlığının zedelenmesine sebep olan bir haber olduğu yönündeki talebi değerlendirdi.  1. Sulh Ceza Mahkemesi ilk olarak; erişim engellenmesi talebine konu İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2020/113165 soruşturma numaralı dosyasını UYAP üzerinden inceledi. Yapılan incelemede savcılığın soruşturma dosyasının bir şikayetçinin tehdit edilmesi sebebiyle yürütüldüğünü, İZBETON' un dosyada taraf olmadığını, şüpheli sıfatının bulunmadığını gördü.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

“Belgeler ve haber içeriği incelendiğinde; söz konusu haber içeriğinde belirtilen soruşturmada talep edenin şikayetçi veya şüpheli sıfatının bulunmadığı, şüpheli Mehmet  isimli şahsın şikayetçiye yönelik tehdit ve hakaret eylemlerine istinaden soruşturma başlatıldığı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığ’nca şikayete konu olaydaki tehdit ve hakaret eylemlerine ilişkin İzmir Kuzey 2. Bölge’deki Aliağa, Çiğli, Menemen. Foça ilçelerinin köy ve mahallerindeki parke ve bordür döşemesi işi ihalesinin evraklarının talep edildiği, İZBETON- Beton ve Asfalt Enerji Üretim ve Dağıtım Tesisleri Su Kanalizasyon Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin istenilen belgeleri göndermek dışında soruşturma dosyasında herhangi bir sıfatının bulunmadığı, talep edenin ibraz ettiği belgelerin ve soruşturma dosyasının talep edenin itirazlarını doğrular nitelikte olduğu, haber verilirken doğruluğuna ilişkin herhangi bir dayanağın bulunmadığı, haber içeriğinin İZBETON- Beton ve Asfalt Enerji Üretim ve Dağıtım Tesisleri Su Kanalizasyon Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin itibarını zedelediği ve kişilik haklarına saldın mahiyetinde olduğu bu haliyle 5651 sayılı 9. maddesi gereği gerekli yasal koşulların oluştuğu anlaşıldığından izmir 7. Sulh Ceza Hakimliğinin  kararının kaldırılmasına, haberlere erişimin engellenmesine karar verilmiştir" 

Öte yandan karar ile birlikte "https://www.yeniasir.com.tr izmir/2022/03/23/izbetona-sorusturma" başta olmak üzere birçok haber için aynı kararın uygulanacağı belirtildi. Kararın, Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından kurumlara tebliğ edileceği ifade edildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum