Reklam
Reklam
Reklam

Marmaris'teki orman yangını 3. gününde sürüyor; "4 noktada hala alevler yükseliyor"

Sabahın ilk ışıklarıyla helikopter ve uçak müdahalesi yeniden başladı

Marmaris'teki orman yangını 3. gününde sürüyor; "4 noktada hala alevler yükseliyor"
23 Haziran 2022 - 10:30

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran'da henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın devam ediyor.

Dün akşam saat 20.17 sıralarında Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay“Maalesef ki yangında 24 saat geride kaldı. Dün karanlık bastırmadan alevlere müdahale edebilmek için bölgeye gece görüşlü helikopter desteği istemiştik. Öğrendik ki envanterde yokmuş” demişti. Marmaris Belediyesi ise saat 00.00 sıralarında "Değirmenyanı'nda alevler çoğaldı, hepimizi zor bir gece daha bekliyor" açıklamasını yapmıştı.

Orman işçileri ve itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale etti. Yangına, sabahın ilk saatlerinden itibaren havadan da müdahale edilmeye başlandı. Ekipler, yangını söndürmek için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Marmaris Belediye Başkanı Oktay: 4 noktada hala alevler yükseliyor

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, sosyal medya hesabından, "Günaydın sevgili hemşehrilerim, Zor bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başladı. Değirmenyanı Kürardı'nda soğutma çalışmaları sürüyor. Ancak 4 noktada hala alevler yükseliyor. Ekiplerin karadan da çalışması devam ediyor. Korkumuz öğleden sonra rüzgârın artması. Umarım o saate kadar özellikle havadan yoğun bir müdahale ile tüm alevler söndürülür ve hepimiz rahat bir nefes alırız" diye yazdı.

Bakan Kirişçi: Rüzgâr hızındaki artış, hava sıcaklığındaki yükseliş yangının yeniden harlanmasına neden oldu

Bölgeden gelişmeleri takip eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün gece basın mensuplarına açıklama yaptı; "Özellikle rüzgâr hızındaki artış, hava sıcaklığındaki yükseliş yangının yeniden harlanmasına, alevlenmesine neden oldu. Bir kontrolsüzlük yok ama kontrol altına alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisinin arasında bir durumumuz var. Arkadaşlarımız sahada büyük bir özveriyle bu çalışmalarını yürütüyorlar" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum