Reklam
Reklam
Moody’s’tan Türkiye ekonomisi ile ilgili kritik açıklama
Reklam

Moody's'tan Türkiye ekonomisi ile ilgili kritik açıklama

Moody's Türkiye'de GSYH'nin bu yıl yüzde 5 daralacağını, 2021'de ise yüzde 3.5'lik kısmi toparlanma olacağını öngördü.

01 Haziran 2020 - 18:00

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, koronavirüs kaynaklı ekonomik bozulmanın kredi alanların geri ödeme kapasitesini düşürerek sorunlu kredileri artıracak olması nedeniyle Türk bankacılık sisteminin görünümünün negatif kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Moody's Investor Service'in Türk bankaları ile ilgili bugün yayınladığı bir rapora göre, düşük kredi hacimleri ve yüksek provizyonlar nedeniyle Türk bankalarının kârlılığının baskılanması bekleniyor. Moody's ayrıca TL'deki değer kaybı nedeniyle sermayeler üzerinde de ilave baskı öngörüyor.

YÜZDE 5 KÜÇÜLME

Açıklamaya göre, koronavirüs salgınının yarattığı derin ekonomik bozulma kredi borçlularının geri ödeme kapasitelerini düşürecek, bu da sorunlu kredileri artıracak. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ile (KOBİ), turizm ve ulaşım sektörlerinde daha fazla riski olan bankalar ise bu durumdan daha fazla etkilenecekler.

Moody's açıklamasında, ekonomi yetkililerinin destek tedbirlerinin ise Türk bankalarının kredi profillerindeki zayıflamayı sadece kısmen dengeleyeceği kaydedildi.

Moody's ayrıca, GSYH'nin bu yıl yüzde 5 daralacağını, 2021'de ise yüzde 3.5'lik kısmi toparlanma olacağını öngörürken, bunun da bankaların kredi profilinde bozulmalara yol açabileceğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ferdi Kadıoğlu, Fenerbahçe'yi sırtladı
Ferdi Kadıoğlu, Fenerbahçe'yi sırtladı
İZMİR VALİSİ YAVUZ SELİM KÖŞGER, FOÇA’YI ZİYARET ETTİ
İZMİR VALİSİ YAVUZ SELİM KÖŞGER, FOÇA’YI ZİYARET ETTİ