Reklam
Reklam
‘Öğrenciyken Amerikan Merkez Bankası’ndan İş Teklifi...

‘Öğrenciyken Amerikan Merkez Bankası’ndan İş Teklifi Aldı’

06 Aralık 2019 - 09:48


İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü 4. Sınıf Öğrencisi Mertcan Güler, öğrenciliği sürerken dünyanın en önemli finans kuruluşları arasında yer alan Amerikan Merkez Bankası’ndan iş teklifi aldı. Farklı ülkelerden 17 öğrencinin yer aldığı staj sonunda iş teklifi alan Güler, lisans eğitimini tamamlamasının ardından Haziran ayında “iş analisti” olarak göreve başlayacak
Türkiye’den staja kabul edilen tek öğrenci olan Güler, “Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, derslerimizde projelerimizle önemli kurumlara stajlarımız için başvurmamızı öğütlüyordu. Hocamız her dersinde bizi cesaretlendiriyordu. Biraz da çekinerek başvurumu yaptım. Amerikan Merkez Bankası’na başvurum kabul edilmedi. Ben de San Francisco’daki Merkez Bankası’na başvurdum. Yatırımcıların portföylerini yabancı kaynaklarla çeşitlendirmeleri için yaptığım projemle bankanın ‘talent hunt’ adı verilen staj programına kabul edildim. Staj sonunda da iş teklifi yapılan iki kişi arasında yer aldım. Çalışma alanıma uygun pozisyon Washington’daki Merkez Bankası’nda vardı. Şimdi Amerikan Merkez Bankası’nda iş analisti olarak başlıyorum” dedi. 
‘Girişimci yapınızı ön çıkarın’ 
İEÜ Uluslararası Ticaret ve Finans Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gülin Vardar Karasulu ile Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen’in büyük desteğini gördüğünü aktaran Güler, onlardan vazgeçmemeyi öğrendiğini belirtti. Güler, “Dünya ekonomisine yön veren kurumlar arasında yer alan bir yerde çalışmayı hayal edemiyordum. Önce Londra Merkez Bankası’na başvurdum. Görüşmem olumlu geçti ve teşekkür belgesi gönderdiler. Washington’daki Merkez Bankası’na başvuruma ise olumsuz yanıt verdiler. Bu hayalden tam vazgeçecekken hocamın yönlendirmesiyle San Francisco’daki Merkez Bankası’na başvurdum ve kabul edildim. Stajım süresince Türkiye’den sadece ben vardım. Öğrenci arkadaşlarıma korkmamalarını tavsiye ediyorum. Girişimci olsunlar. Diğer ülkelerin öğrencilerinden daha başarılıyız” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şu anda 7,38 TL ama, Merkez Bankası'na göre Dolar yıl sonu 7,34 olacak
Şu anda 7,38 TL ama, Merkez Bankası'na göre Dolar yıl sonu 7,34...
Menemenspor'da 10 pozitif vaka
Menemenspor'da 10 pozitif vaka