Reklam
Reklam
Özel Çocuklar İçin 11 Atölye ve 4 Toplumsal Yaşam Merkezi...
Reklam

Özel Çocuklar İçin 11 Atölye ve 4 Toplumsal Yaşam Merkezi Kurulacak

21 Eylül 2019 - 11:40

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen ‘Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi Projesi –GÖÇEPİ’ açılış toplantısı gerçekleşti.


Özel gereksinimli bireyleri hayata hazırlamak amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı 2017 Mali Destek Programı tarafından desteklenen proje, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün eş finansmanıyla yürütülüyor.


İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen projenin açılış toplantısına; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Karabağlar Kaymakamı Cemil Özgür Öneği, Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar’ın yanı sıra İZKA yetkilileri, ilçe milli eğitim müdürleri ile çok sayıda öğretmen, özel eğitim öğrencisi ve velisi katıldı.
Toplantıda söz alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, çok yönlü bir projeyi hayata geçirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. 


“Özel Çocuklar, Eğitim Sistemimizde En Başta Duruyor”
“Bu ülkede özel öğrencilerimize ve ailelerine ne kadar hizmet etsek azdır.” diyerek sözlerine başlayan Yahşi, İzmir’de hiç bir özel eğitim öğrencisinin evinde kaderi ile baş başa kalmadığını, hepsinin akranlarıyla beraber okullarda eğitim aldığını dile getirdi.
İzmir’de kapanan 187 kurumun ekseriyetini özel eğitimin hizmetine verdiklerini söyleyen Yahşi,  23 yaş ve üstü engelli öğrencilerin de halk eğitimi merkezlerinde kurslara devam ettiği bilgisini verdi.
Yahşi, “Özel çocuklar, eğitim sistemimizde en başta duran, bizim için çok kıymetli öğrencilerdir. Özel çocuklarımızı hayatın ve üretimin dışında bırakamayız. Bu evlatlarımıza gerekli ilgiyi, hassasiyeti gösterip eğitimin içine aldığımız zaman başarı çıtasını çok daha yükseğe taşımış olacağız.” diyerek GÖÇEPİ projesi ile daha çok öğrenciye ulaşılacağını ifade etti.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrenciye dokunacak, velinin ızdırabına çare olacak tüm projeleri desteklediklerini belirten Yahşi, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Projenin açılış toplantısında, gösterilen tanıtım videosunun ardından projeyle ilgili katılımcılara bilgi verildi.  Özel eğitim iş uygulama merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin mesleki bilgi ve toplumsal uyum becerilerini artırarak istihdamlarını sağlamak ve onları hayata hazırlamak amacıyla yürütülen projede, ilk iş olarak atölyeler güçlendirilecek.
Bornova Şehit Hüseyin Dalgılıç, Karşıyaka İzmir, Karabağlar Şehit Lütfü Gülşen ve Gaziemir Şehit Polis Murat Koç Özel Eğitim Uygulama okullarında 11 iş atölyesi ve 4 toplumsal yaşam merkezinin hayata geçirileceği projede, 25 eğitimciye de toplam 120 saatlik eğitici eğitimi verilecek.
Her Yıl 527 Öğrenciye Ulaşılacak
Tasarım, dekoratif, seramik ve tarım iş atölyelerinin kurulacağı özel eğitim iş uygulama merkezlerinde, aynı zamanda öğrencilerin velileriyle birlikte vakit geçirebileceği ve akranlarıyla kaynaşabilecekleri toplumsal yaşam merkezleri de hayata geçirilecek. Aynı zamanda halk eğitimi merkezleri aracılığıyla İŞKUR destekli açılacak olan mesleki beceri kursları ile engelli öğrencilere sosyalleşme ve toplumsal uyum becerileri kazandırılacak. 
Çok yönlü hayata geçirilen proje kapsamında, çocukları atölyelerde eğitim alan annelerin, onları beklerken katılacakları ve günlük yevmiyelerini alabilecekleri İŞKUR destekli mesleki kurslar düzenlenerek velilere de destek olunacak.
Proje kapsamında günümüz teknolojisine uygun hale getirilen atölyelerde, her yıl 527 öğrenciye ulaşılarak öğrencilerin mesleki bilgi ve becerileri desteklenecek, ayrıca üniversitelerle işbirliğine gidilerek özel gereksinimli öğrencilerin mesleki eğitimi ve iş koçluğu da yürütülecek.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
10 lirayla başladı, devlet desteğiyle büyüdü, şimdi siparişlere yetişemiyor
10 lirayla başladı, devlet desteğiyle büyüdü, şimdi...
Ayakta yolcu alan minibüs sürücüsünden ilginç savunma
Ayakta yolcu alan minibüs sürücüsünden ilginç savunma