Reklam
Reklam
SÜREKLİ’DEN SOYER’E "HİZMETLERİNİ YERİNE...
Reklam

SÜREKLİ’DEN SOYER’E "HİZMETLERİNİ YERİNE GETİRMİYORSUN" ÇIKIŞI

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, bugün İl Teşkilatı’nda düzenlediği kahvaltıyla basın mensupları ile bir araya geldi. Sürekli’nin gündeminde, İzmir Büyükşehir Belediyesi vardı. Sürekli; belediyeyi ve Soyer’i sert bir şekilde eleştirirken; Kocaoğlu ve Soyer’i kıyaslaması da dikkat çekti.

30 Aralık 2019 - 12:03

Sevilcan GÜNAY/GERÇEK HABERCİ- AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, bugün basın mensupları ile bir araya geldi. Sürekli’ye İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal eşlik etti. 2 bölümden oluşan basın toplantısının ilk bölümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerini dile getiren Sürekli, ikinci bölümde ise, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve 2020 planlarına dar bilgi verdi.

İZMİR 9 AYDA 9 DOĞURDU

Tunç Soyer’in 9 aylık icraatlarını değerlendiren Sürekli; i ve Soyer’i belediyeye ait 3 temel hizmeti yapmamakla suçladı. Sürekli, “İzmir 9 ayda 9 doğurdu ve doğan çocuk da sağlıklı değil” eleştirisinde bulundu.

Sürekli, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir 9 ayda 9 doğurdu. Doğan da sağlıklı değil. Bu tablo Seferihisar tablomsudan belliydi. 2019’dan İzmir’in 2020’yi de nasıl geçireceği belli. Üzülerek söylemliyim ki; ulaşım hizmeti, su kesinti, koku problemi, su baskını gibi konularla 2019’u geçirdik. Onlar tozpembe tablolar çizerken sokak kan ağladı. İzmir;  somut,  elle tutulur bir hizmet alabilmek için 9 doğurdu. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından İzmirli hemşehrilerimiz muhalefeti bize, yönetimi CHP’ye verdi. Ancak onlar mış gibi yapmaktan başka bir şey yapmadılar.  Sadece fotoğraf için tasarlanmış makam minibüsünden el salladılar. Makam aracını önden gönderip, kendileri Mercedes ile arkadan gittiler.” Dedi.

KOCAOĞLU-SOYER KIYASLAMASI: ‘MİRAS YEDİ’ BENZETMESİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk işinin göreve geldikten sonra Şatoya yerleşmek olduğunu söyleyen Sürekli, “İlk yaptıkları iş gelip Şatoya kurulmak oldu. İzmir’in sokaklarından çok yurtdışı sokaklarını arşınladı. Seferihisar’da yılda 175 kez yurtdışına gitti. Bu seyahatler sorulduğunda ise İzmir’i tanıttığını söylüyor ama biz bir şey göremedik. Bunun dışında gelecek yatırımcıya İzmir hazır mı? Aziz Kocaoğlu,  bu şehirde 3 yıl başkanlık yaptı.  İzmir’in malına mülküne sahip çıktı, o yaptıklarını az da olsa anlatmazdı. Şimdi ki başkan ise miras yedi gibi yapmadığı işlerim reklamını yapıyor. Aziz Kocaoğlu dönemine sırtına dayamış. 1 yıl olacak hala A takımını kuramamış bir belediye başkanı tarafından yönetiliyoruz. Biz İzmir değişecek diye beklerken durmadan kadrolar değişiyor. Güvenmek iyidir ama kontrol etmek daha iyiydi. Kime güvendikleri, nasıl kontrol ettikleri belli değil. İzmir için üzülüyoruz” dedi.

“TEMEL HİZMET KAVRAMI YERLE YEKSAN”

Uzun süre tartışma konusu olan gökdelen meselesine de değinen Sürekli; “Konak’ta gökdelen konusu tam bir muamma. Kentsel dönüşüm deseniz aynı. Konak’ta hukuki süreçler sonunda inşaatına başlamak üzere olan gökdelene Konak Belediye başkanı hayır derken. Tunç Soyer biz istemezikçü değiliz derken evet dedi. Sonra da bundan vazgeçti hayır dedi. Aynı şekilde 9 Eylül Üniversitesi güzel sanatlar fakültesinde de olduğu gibi. Temel hizmet kavramı yerle yeksan. Faytonla uğraşırken suya zam geldi. Su, temizlik ve ulaşım toplum bunları ister. Ama onların bu konuda bir hizmet yok. Herkes kapısını önünü süpürsün diye proje geliştirdi. Millet kentsel dönüşüm gibi sorunlara çözüm beklerken biz imece usulü temizlik yapıyoruz. İzmir’in koku problemi konusunda da hiçbir gelişme kaydedilmedi. Kış geldi; lodos var koku problemi devam ediyor. Su ve ulaşım zammını vatandaşın kucağına bıraktılar. Su da indirip yaptılar sonra bu yüzde 4 indirimden sonra yüzde 18.6 zam yaptılar. Onlar sudan işlerle uğraşırken İzmir susuz kaldı. Su baskını oldu bunun için ne yaptılar. Alternatif bir isale hattınız var mı? İZSU yatırımcı kuruluş, bütçesinin yüzde 60’a yatırıma ayırması lazımken onlar yüzde 40’nı ayırıyor. Gerekli yatırımları ve hizmeti yapmıyor.” Dedi.

“DEMEK Kİ YERİNDE BİR MUHALEFET YAPTIK”

İzmir’de arıza nedeniyle 3 ilçede yaşanan 3 günlük su kesintisinde de sert tepki verdiklerini ve sorunun 55 yerine 3 günde çözüldüğüne vurgu yapan Sürekli; “5 günlük su kesintisine sert bir tepki verdik sonra 3 günde çözdüler demek ki yerinde etkili muhalefetin etkisi oluyor. Bizi fırsatçılıkla suçladılar biz İzmir’in hakkını savunduk. Demek ki yerinde bir muhalefet yaptık. Dünyanın her yerinde İzmir’de de su baskını olabilir. Mavişehir’de bu durum 25 yıldırı sürüyor. 2020’ye girerken 3 gün Mavişehir’de insanlar evden çıkamadı. İZSU neden yatırımın yüzde 60’nı ayırmaz? Ortaya çıkan zararların giderilmesi görevi de Büyükşehirde ama onların bu yanı da eksik.” İfadelerini kullandı.

“İZMİR’İN MALI DENİZ Mİ BORÇ BOYU AŞMIŞ”

Soyer’e eleştiri bombardımanında bulunan Sürekli; “Bisiklete binerim, faytonu sevmem derken ulaşıma zam yaptılar. Yüzde 66 zam 60 yaş karına yaptılar. Onlar arkada kalan yılı halkçıyız diyerek halka bedel ödettiler. 3 temel hizmeti veremeyerek, vatandaşın cebine yükseldiler. İzmir’in malı deniz mi borç boyu aşmış. Çalışan mekanizmanın elbette borcu olur. Ama ortada bir proje, yatırım yoksa sorarız. İlk aylardan İzmir’in malını satma, kredi çekme yoluna gidiniz. Alacaklılar çok yakında belediyenin kapısına dayanacak. Sayın Kocaoğlu döneminde de satış oldu ama küçük hisseler, elde kalan lojmanlar, konutlar satıldı sadece. Şimdi ise arsalar satılıyor. Önümüzdeki yıl 500 milyonluk satış ön görülüyor. 100 milyonluk satış vardı şimdi ön görülen 500 milyon dejavu gibi Seferihisar aynı. Korkuyoruz Saat Kulesini de satarlar diye.” Dedi.

“TALEP ETMEKLE OLMAZ, TAKİP EDECEKSİN”

“Belediye şirketleri borç batağında” diyerek sözlerine devam eden Sürekli; “8.5 borç olacak bir yıl sonra İZSU, ESHOT kredi notu ile övünüp, bolca borçlanırken 2020’nin çok kötü geçeceğini itiraf ediyorlar. Kadın erkek eşitliği komisyonun ismi Toplumsal eşitlik komisyonu oldu. Logosu toplum yapısını yansıtmayan aykırı bir hareketin logosunu benzettiler. Bu uygulamalar başta İzmir sonra Türkiye için çok tehlikeli lütfen vazgeçin bunda. Ulu önder Atatürk’ün dalga geçer gibi resmedilmesine özgürlük değil. Özgürlük topluma mal olmuş değerlerle dalga geçmek değildir. Belediyecilik başkalarına çamur atmakla olmaz. İş yapmadığında, kriz olduğunda, yanlış yaptığında saldırıya geçerek, sorumluluktan kaçıyorlar. Önümüzü kapatıyorlar diyor. Biz yollarını açıyor, köprülerini, yollarını yapıyoruz. İstediler konak tünelini yaptık devrettik. Buca Metrosu dediler ve Cumhurbaşkanı anında onayladı. Proje istiyorlar takip etmiyorlar. Talep etmekle olmaz takip edeceksin. Takip etmezsen sonuç alamazsın, zaten Anakara yapmak istemiyor, engelliyorlar bizi dersin. Samimi değiller. Bostanlı Balıkçı Barınağı deniyor. Cevabı söyleyen yok. Bakanlık diyor ki balıkçılara bir barınak da yapmamız lazım. Ama onlar buna cevap vermiyor. Yok, işi baştan savmak, topu taca atıyorlar. Özkanlar pazaryeri açılışı yapıldı. Hayırlı uğurlu olsun işi takip etti, yapıcı oldu ve Bornova Belediye Başkanını teşekkür ederim. Karayollarına yazı yazdık cevap gelmedi diyorlar, arkasından yazı yazıldı ve anında olumlu cevap verildi ve Pazar yeri açıldı. Ben Büyükşehir belediyesinin çıkışlarında samimi olmadığını belirtiyorum” dedi.

“GÖREV SÜREMİZ BOYUNCA BUNA DEVAM EDECEĞİZ”

Toplantının ikinci bölümünde 2019 çalışmalarına ve 2020 planlarına ilişkin bilgi veren Sürekli; “Epey işler yaptık. Özellikle teşkilat açısından. Göreve geldiğimizde İstanbul seçimleri gündemdeydi. Arkasından teşkilat çalışmalarına yöneldik. İzmir’de bölge mahalle başkanları toplantısı yaptık. İzmir’i 55 bölgeye ayırmıştık. 194 mahalle başkanımızı dineldik onların talep ve beklentilerini dinledik. Bu burada bitmedi, 2020’de ikinci tura başlayacağız. Görev süremiz boyunca buna devam edeceğiz.

İzmir İl Teşkilatı olarak rol model olan bir çalışmaları olduğundan bahseden Sürekli; “Övündüğümüz, rol model olan bir teşkilat çalışmamız var. 30 ilçede eş zamanlı parti üyelerini ziyaret ediyoruz. 30 ilçede başta kurucu ilçe başkanlarımız, en uzun süre görev yapmış mahalle başkanlarımız olmak üzere üyelerimizi ziyaret ediyoruz. Kurucularımızla iki defa toplantı yaptık. Kendilerini dinlemeye devam ediyoruz. Bu ziyaretler bir model oldu. Diyoruz ki; İstanbul ve Ankara AK Parti içinde lokomotif oldular. Bu dönemde İzmir bu görevi üstlensin İzmir lokomotif olsun. Bu proje önemli oldu. Bunu dışında, sivil toplum örgütleri ile iletişimimizi arttırdık. İzmir’de birçok sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik. Hepsine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

“İZMİR BULUŞMALARI BAŞLAYACAK”

Yeni bir uygulamanın başlayacağını da ifade eden Sürekli;

“İzmir buluşmaları adı altında bir etkinlik düzenleyeceğiz. Haftanın bir günü, İzmir’in belli kesimleriyle, odalarla, başkanlarla, spor kulüpleri ile bir araya gelip istişare halinde olacağız. Bunun ilkini 2020’nin ilk haftasında gerçekleştireceğiz. İzmir’deki il başkanları ile de görüştüm. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile görüştüm, kendisi olumlu yaklaşıyor. İl Başkanları ile bir araya gelip, bir yemek yiyip İzmir’i konuşacağız, daha iyi yöneltilmesi için neler yapılabilir konusunda Deniz Bey olumlu yaklaştı.” Şeklinde konuştu.

“365 GÜNÜMÜZÜ PLANLIYORUZ”

2020’de esnaf buluşmaları adı altında etkinliklerinde olacağını söyleyen Sürekli; “Mahallede sokakta sorunları konuşacağız. Bir yıllık etkinlik takvimimizi de hazırlıyoruz, 365 günümüzü planlıyoruz” dedi.

Kongre takvimine ilişkin de bilgi veren Sürekli; “Delege seçimlerimizi yaptık. Muhteşem bir şekilde bu süreç geçirdik. Bana ulaşan çok büyük bir sorun olmadı. Hemen hemen yüzde yüz memnuniyet ile seçimlerimizi yaptık.  Mart- 22 Temmuz arasında gerçekleşecektir. Bayram ve ramazanda ara veriyoruz. İl kongresi derseniz, ona da Eylül de başlıyoruz Kasım da bitiriyoruz. İlk başladığımız gün İzmir kongresi yapılsın ama takdir Genel Merkez’in” dedi.

ADAYLIĞA YEŞİL IŞIK

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sürekli; ‘İl Kongresi’nde aday olacak mısınız?” sorusuna cevap veren Sürekli; “Uzun yıllar görev yapmak amacıyla atandım, göreve başladım. Heyecanla görevimi yapıyorum. İnşallah uzun yıllar güzel hizmetleri beraber üreteceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kanal İstanbul’a karşı İzmir’de imza toplamasını da değerlendiren Sürekli; “Anayasal bir haktır ama İzmir’in onca sorunu varken, Büyükşehir belediye başkanı o kadar sorun varken kanal İstanbul’a yönelmesi algı operasyonu ve gündem değiştirme diye düşünüyorum. İzmir için ne yapıyorsunuz Sayın Başkan?” dedi.

Urla’ya atanan kayyum sonrası, kendi belediyelerine yönelik böyle bir kaygı taşıyıp taşımadığıyla ilgili sorulara da yanıt veren Sürekli; “Bu yeni bir olay değil. Bu kayyum atamaları 34 yıldır gündemde. Terörle ilgili bir soruşturma olduğunda kanun gereği direk kayyum atanıyor. Türkiye’nin her yerine bir suç ve suçlu varsa bu her belediye için gündeme gelebilir. Ataşehir’de tamamen mali konularda suç vardı ilçe meclisinden başkan atandı. Beşiktaş’ta ise terör iddiası vardı ve AK Partili Belediye Burdur’un Bucak ilçe Türkiye’de kanunlar her yerde aynı uygulanır. Dava sonuçlanıncaya kadar berat ederse görevine iade edilir. Eğer ceza alırsa başkanlığı düşer ve seçim o zaman gündeme geçer. MHP’li belediyelere de kayyum atandı.” İfadelerini kullandı.

“CHP’NİN ANKETİNİ GARİPSEDİM”

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yapılan ankette, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in oy oranının yükselmesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Sürekli; “Tunç Soyer’in 58.1’den 61.1’çıktı CHP’nin anketini garipsedim toplumda gördüğümüz ile anketler bir birini tutmuyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyadin Belediyesine kayyum atandı
Diyadin Belediyesine kayyum atandı
Diyarbakır'da doğum vakasına giden ambulansa silahlı saldırı
Diyarbakır'da doğum vakasına giden ambulansa silahlı saldırı