Reklam
Tecavüz sonrası zorla evlendirilen kadın ailesine uzaklaştırma...
Reklam

Tecavüz sonrası zorla evlendirilen kadın ailesine uzaklaştırma kararı aldırdı

13 yaşındayken tecavüze uğrayan G.D., 18 yaşına geldiğinde kendisine tecavüz edenlerden birinin oğluyla zorla evlendirildi. G.D., mahkeme kararıyla önce yaşadığı şehri ve işyerini değiştirdi, ardından da ailesi hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı.

29 Nisan 2019 - 12:37

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Karadeniz’in bir ilçesinde yaşayan G.D. 2011’de 13 yaşındayken tecavüze uğradı. Dört sanık hakkında ‘çocuğun cinsel istismarı, kişi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. Yaklaşık beş yıl süren davada, yerel mahkeme sanıklara 13’er yıl hapis cezası verdi.

Ceza dosyası 2016 yılında Yargıtay’a geldi. Karar beklenirken G.D., kendisine tecavüz edenlerden birinin oğluyla zorla evlendirildi. Genç kadın ailesinden gördüğü baskıya rağmen şikayetçi oldu.

Kasım 2018’deki başvurusunu üzerine mahkeme G.D.’nin adres ve kimlik bilgilerinin saklı tutulmasına ve işyerinin değiştirilmesine karar verdi.

Ancak ailesi G.D.’nin Ankara’da yaşadığını tespit edip tehdide devam etti. Bunun üzerine G.D, 28 Mart tarihinde mahkemeye başvurarak, annesi, eşi, ağabeyi ve iki ablası hakkında uzaklaştırma kararı talep etti.

Mahkeme 29 Mart’ta verdiği kararında genç kadının talebini kabul etti. Anne, eş, ağabey ve iki ablanın, ‘altı ay süreyle şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, aşağılama veya küçük düşürme içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, genç kadının bulunduğu konuta, okula, iş yerinin bulunduğu herhangi bir mahalle 500 metre mesafesinde yaklaşmamasına, iletişim aracıyla rahatsız edilmemesine’ karar verildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İkiz kardeşler, tablet almak için topladıkları paraları 'Biz Bize Yeteriz' kampanyasına bağışladı
İkiz kardeşler, tablet almak için topladıkları paraları 'Biz...
Drone gören tarım işçileri şaşkına döndü
Drone gören tarım işçileri şaşkına döndü