Reklam
Türkiye’nin kullandığı Çin malı test kiti ile ilgili bomba...
Reklam

Türkiye’nin kullandığı Çin malı test kiti ile ilgili bomba iddia: Hassasiyeti sadece yüzde 30

İspanya'nın çok okunan gazetelerinden El Pais, corona virüsü ile birlikte aralarında Türkiye ve İspanya'nın da olduğu birçok ülkede de gündeme gelen 15 dakikada hızlı tanı koyan kit ile ilgili korkutan bir habere imza attı. Gazete, bahsi geçen Çin yapımı test kitinin hassasiyet oranının yüzde 80 olması gerekirken sadece yüzde 30 olduğunu öne sürdü.

26 Mart 2020 - 14:06

Dünya çapında 478 binden fazla insanı hasta eden ve 21 binden fazla insanın ölümüne sebep olan Covid-19 kabusu devam ederken, İspanyol basınından bomba bir iddia geldi… Salgından en çok etkilenen ikinci Avrupa ülkesi olan İspanya’nın çok okunan gazetelerinden El Pais, 15 dakikada hastalığı tespit eden hızlı tanı kitinin tam randımanlı çalışmadığını yazdı.

İspanyol hükümetinin satın aldığı 15 dakikalık hızlı tanı kitinin hassasiyetinin yüzde 80’i geçmesi gerekirken, Çin markası Bioeasy’nin ürettiği test kitinde bu oranın yüzde 30 seviyelerinde olduğunu yazan El Pais muhabirleri Elena Sevillano ve Ana Alfageme, “Hükümet Çin’den alınan hızlı test kitinin denemesine başladı fakat ortaya çıkan sonuç pek tatmin edici değil. Bazı büyük hastanelerdeki laboratuvarlarda devam eden ilk sonuçlar cesaret kırıcıydı. Bu kitler, pozitif vakaları beklendiği gibi tanımıyor” yazdı.

Testlere katılan bir kaynağın açıklamalarına dayandırılan iddianın merkezinde ise Shenzhen’de kurulan Çinli Bioeasy şirketi yer alıyor. İsmini açıklamayan kaynaklar, normalde yüzde 80’den fazla hassasiyeti olması gereken test kitinin hassasiyetinin yüzde 30 olduğunu söyledi.

Çin yapımı test kitini inceleyen bir mikrobiyolog, “Bu değerler ışığında bu testleri kullanmanın bir anlamı yok” dedi. İspanyol basınına konuşan kaynak, hali hazırda kullanılan PCR isimli testin kullanılmasına yönelik bir rapor hazırlandığını söyledi. Bu raporun İspanya Sağlık Bakanlığı altında çalışan 3. Carlos Sağlık Enstitüsü’ne gönderildiği belirtildi.

Reuters haber ajansı 21 Mart’ta Ankara’daki bir laboratuvarda Sağlık Bakanlığı tarafından çekilen fotoğrafı paylaşmıştı. Fotoğrafta hızlı tanı kiti tanıtılırken, kitin kutusunun üzerinde Bioeasy yazıyordu.

TÜRKİYE’DE DE TANITILMIŞTI
El Pais’ye konuşan İspanya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, test kitinin düşük sonuç vermesinden dolayı harekete geçtiklerini söyledi. Bir yetkili, “Enstitü, resmi teknik belgelerdeki hassasiyet seviyesini karşılamadığını tespit etti” dedi.

Bioeasy markalı 15 dakikalık tanı kiti, 21 Mart’ta Ankara’daki bir laboratuvarda tanıtılmıştı. Reuters’ın, Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı fotoğrafları abonelerine aktarmıştı.

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan haber ve fotoğraflarda da tanı kitlerinin Türkiye’de uygulamaya başlandığı belirtilirken, Çin merkezli Bioeasy markasının geliştirdiği ürünün fotoğrafları paylaşılmıştı. Bakanlığın açıklamasında mikrobiyoloji uzmanı Dr. Yasemin Coşkun’un açıklamalarına yer verilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti İzmir'de ertelenen kongrelere çözüm bulundu
Ak Parti İzmir'de ertelenen kongrelere çözüm bulundu
Karantinada doğum gününü böyle kutladılar
Karantinada doğum gününü böyle kutladılar