Reklam
Reklam
Yabancı Uyruklu Öğrenciler İKÇÜ’de Mutlu

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İKÇÜ'de Mutlu

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından 114 üniversitedeki 2 bin 963 yabancı öğrenciyle yapılan araştırmada, yabancı öğrencilerin en mutlu olduğu iller Antalya, İzmir, Eskişehir, Edirne, Muğla, Aydın, Tekirdağ, Çanakkale, Mersin ve Ankara şeklinde sıralandı.

18 Haziran 2017 - 11:52

2010 yılında kurulmasına rağmen pek çok sıralamada köklü üniversiteleri bile geride bırakan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması’nda 12, Akademik Destek ve İlgi Sıralaması’nda ise 11. sıraya yerleşti.

ÜNİAR tarafından, lisans öğrenimi gören yabancı uyruklu öğrencilerin deneyimleri ve memnuniyetlerini anlamak, üniversitelerin daha öğrenci merkezli uluslararası üniversiteler olma yolunda ilerlemelerine katkı sağlamak amacıyla araştırma yapıldı.     

Araştırma, 65 ildeki en az 75 yabancı uyruklu öğrencisi bulunan 114 üniversitede öğrenim gören 2 bin 963 yabancı uyruklu öğrenciyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyeti Araştırması” başlığıyla yayınlandı.     

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cemil Yücel ve Prof. Dr. Engin Karadağ tarafından yapılan araştırmada, yabancı uyruklu öğrencilere, üniversitenin eğitim ve öğretim kalitesi, yerleşkelerdeki yaşamın doyuruculuğu, öğrencilere sağlanan akademik destek ve ilgi, üniversitelerin yönetim ve işleyişi, öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginliği ile üniversitelerin yabancı uyruklu öğrencilere sunduğu kişisel gelişim ve kariyer destekleri gibi, altı ana başlıkta sorular yöneltildi.     

GENEL MEMNUNİYETTE İKÇÜ 12. SIRADA

77 farklı ülkeden, 362 yabancı uyruklu öğrencinin tercihi olan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, ankette yabancı uyruklu öğrencilerden kayda değer puanlar aldı. Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması’nda 12, Akademik Destek ve İlgi Sıralaması’nda ise 11. sıraya yerleşen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Devlet Üniversitelerinin Memnuniyet Alanlarına Göre Sıralamasında da 12. sırada yer alarak 71 üniversiteyi gerisinde bıraktı. Üniversitelerin Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği Sıralamasında ise İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi 17. sırada yer aldı. Üniversitelerin Genel Memnuniyet Sıralaması listesine 21. sıradan giren İKÇÜ, Memnuniyet Alanlarına Göre İlk Yirmi Beş Üniversite Sıralaması’nda ise 21. numaranın sahibi oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beyrut'taki patlamaya fotoğraf çekimi sırasında yakalandılar
Beyrut'taki patlamaya fotoğraf çekimi sırasında yakalandılar
Tamir etmek için getirdiği klimanın içinden çıkanları görünce şoke oldu
Tamir etmek için getirdiği klimanın içinden çıkanları...