Reklam
Reklam

Yeni Şafak yazarı Karaman: Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, topluluk içinde dans etmeleri veya başkaca oynamaları caiz değildir

Karaman köşesinde kendisine gelen soruları yanıtladı. 

Yeni Şafak yazarı Karaman: Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, topluluk içinde dans etmeleri veya başkaca oynamaları caiz değildir
14 Kasım 2021 - 16:25

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, "Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, topluluk içinde dans etmeleri veya başkaca oynamaları caiz değildir" görüşünü savundu. 

Karaman köşesinde kendisine gelen soruları yanıtladı. 

Karaman şu ifadeleri kullandı: 

1) Bayanlar arasında kına gecesi yapıp müzik ile eğlenmekte bir sakınca var mıdır?

- Edep dâhilinde olursa böyle bir eğlence mubahtır, sakınca yoktur. Geleneğimizde olan şekil uygundur.

2) Dinen tesettürlü gelinlik giymekte bir sakınca var mıdır?

- Tesettürlü gelinlik giymekte bir sakınca yoktur.

3) Düğünde oynama vs gibi bir durum olmadan gelenlerin düğün salonunda masalarda yemeklerini yiyip oturduğu, sonrasında da takı vs ile gelin-damadı tebrik edip ayrıldığı bir düğünde erkek ve kadınların aynı salonu paylaşması mahzurlu mudur?

- Bu durum umûmî belvâ halini almıştır; yani terki zorlaşmış genel bir uygulama haline gelmiştir; bu sebeple sakınca yoktur. Kadınların veya kadınlarla erkeklerin birlikte, topluluk içinde dans etmeleri veya başkaca oynamaları caiz değildir.

4) Yakın arkadaşların isimlerini eğlence amacıyla gelin ayakkabısı altına yazmanın bir mahzuru var mıdır?

- Yakın arkadaşların isimlerini eğlence amacıyla gelin ayakkabısı altına yazmanın bir mahzuru yoktur."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emine Aşık
    3 hafta önce
    İnanç değerlidir elbette ama hayatımızı inanç üzerinden başkalarının aklıyla yaşamak değerli değildir. İnsanın kendi aklını, kendini küçümsemesi ile mütevazı olmayı ayırd edemeyen inanç sahiplerini aydınlatmak yerine dogmatik ifadelerle yönetmek bence İslam’da olmaması gereken bir had bilmezlik, bir kabalıktır. Aynı düğün salonunda oturmak öyleyken, dans etmek neden terki zor durumlardan değil mesela? Üst üste iki yaprak görse cinsel ilişkiyi hatırlayan, başka bir şey düşünemeyen dimağın sorunu yok mu mesela? Yani yukarıdaki gibi tavsiyeler sağlıklı toplumsal ilişkiler yaratmaya uygun gözükmüyor. (Yorumumu yayınlayacağınıza emin değilim, ama sizin gibi düşünmediğimi yazmayı görev biliyorum.)