Reklam
Reklam
Ak Partili Cemil Çiçek’ten Uyarı; "Sorun Var"

Ak Partili Cemil Çiçek'ten Uyarı; "Sorun Var"

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, eski TBMM Başkanı ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, yargı üzerine getirdiği uyarı ve önerileri bugünkü yazısında aktardı.

11 Aralık 2018 - 09:11

Eski TBMM Başkanı ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren'e Türkiye ve adalet sistemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Taşgetiren, Cemil Çiçek'in 'Adalet Sorunu' hakkındaki değerlendirmelerini şöyle aktardı:

 • Yargı sorunu bir insan sorunudur. Yargı reformundan söz edilecekse bu da bir insan reformu çerçevesinde olmalıdır.

 • Yargı kararlarının yüzde 95'i yorumdur. Evet kanun maddeleri vardır ama yargılamaya konu olan olayla kanun maddesi arasındaki irtibatı yargılamayı yapan kişinin, kişilerin yorumu belirler. Dolayısıyla yorumu yapan kişinin niteliği büyük önem kazanır.

 • Orada da ideolojik aidiyetlerin devreye girmesi söz konusu. Yargı makamında olan kişi- kişiler ideolojik aidiyeti bir deli gömleği gibi üzerine giydiğinde ortada adalet kalmaz.

 • Osmanlı'da da adalet sorunu vardı. Aşağı yukarı 400 yıllık bir sorundan söz ediyoruz. Koçibey gibi risalelerde mesele en açık şekliyle ortaya konur. Cumhuriyet döneminde de sorunlar yaşandı. Bugün de sorun var ki reform stratejileri aranıyor.

 • Çare eğitim. Biz öğretim yapıyoruz, eğitim yapmıyoruz. Sorun “insan sorunu” ise, “ideolojik yargı” gibi yine insanla bağlantılı bir şeyden söz ediyorsak, asıl bu alanda reform yapmak lazım. Onun için diyorum, yargı reformu aslında insan reformudur.

Taşgetiren yazısına şöyle devam etti

"Evet, bunları söyledi Cemil Çiçek. Ben eminim ki, daha söyleyeceği pek çok şey vardır. Ama Cemil Çiçek'in hangi ortamda neyin ne kadar söylenebileceğini çok iyi dengeleyen bir siyasi tecrübesi de vardır."

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • Hüseyin Ahmetoğlu
  1 yıl önce
  Anap tan beri siyaset yapan biri olarak yıllarca bu eksikliği farketmemesi kendinde olan sorundan kaynaklanıyor herhalde bakanlık yapan bir olarak şimdi yumurtĺaması anlaşılır gibi değil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hatay Vali Yardımcısı, annesi ve erkek kardeşini tabancayla öldürdü
Hatay Vali Yardımcısı, annesi ve erkek kardeşini tabancayla...
Metrobüslerde dikkat çeken yoğunluk
Metrobüslerde dikkat çeken yoğunluk