Reklam
Reklam
Reklam

ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN EVİ DESTEKLERİ SİZİ BEKLİYOR

Çoğulcu medya için gazetecilere destek programı başladı

ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN EVİ DESTEKLERİ SİZİ BEKLİYOR
18 Şubat 2020 - 09:30
Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” Projesi (M4D) kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın ikinci başvuru dönemi 14 Şubat’ta başladı. M4D, çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı ve mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyor.

M4D Projesi kapsamında üç yıl boyunca çeşitli faaliyet ve finansal kaynak araçlarıyla Türkiye’deki gazeteciler desteklenecek. “Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi” Projesi, Türkiye’de medya çoğulculuğu ve basın özgürlüğü için uygun ortamın sağlanmasına ve farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmak, gazetecilerin kendilerini güvende hissettiği, gazeteciler arasında dayanışmanın güçlendirildiği bir ortamın oluşturulmasına imkân sağlamak. Bu araç kapsamında desteklenen çalışmaların, M4D Projesi’nin aşağıda belirtilen iki sonucuna katkı sağlanması beklenmektedir; çoğulcu medyayı mümkün kılan savunuculuğun kuvvetlendirilmesi ile gazetecilerin, mesleklerini devam ettirebilmeleri için kapasite ve dirençlerinin artırılması.

Destek aracına başvuru alımı 3 Nisan 2020 saat 18:00’de sona erecek.

Basın Evi Destek Aracı kimlere destek sağlıyor?

Basın Evi Destek Aracı’nın iki farklı destek paketi altında gazetecilerin, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ve medya kuruluşlarının Türkiye’deki medya çoğulculuğuna katkı sağlayan faaliyetlerine destek sağlanıyor. Söz konusu destek paketlerinden ilki Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi, Türkiye’deki gazetecilerin kapasitelerinin artırılmasına ve çoğulcu medyanın oluşumuna katkı sağlamak amacıyla tasarlandı. Bu destek paketine yalnızca bireysel olarak çalışan gazeteciler başvuru yapabilir.

Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi kapsamında uygun başvuru sahiplerinin,

gazetecilik mesleğini ve bağımsız habercilik yapabilmeleri için bireysel kapasitelerinin güçlendirilmesi, özgün içerik üretimi, gazeteciler ve medya alanındaki aktörler arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi, gazeteciler arasında örgütlenmeyi mümkün kılan koşulların geliştirilmesi amaçlarına yönelik faaliyetleri desteklenecektir. Bir diğer destek paketi olan Yapısal Güçlendirme Paketi ise medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin (STÖ) ve medya kuruluşlarının faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumuna katkı sağlamaları için tasarlandı.

Bu destek paketine yalnızca medya alanında faaliyet gösteren STÖ’ler ya da medya kuruluşları başvuru yapabilir. Yapısal Güçlendirme Paketi kapsamında uygun başvuru sahiplerinin, kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal kapasitelerini güçlendirme, gazeteciler arasında örgütlenmeyi mümkün kılan koşullarının geliştirilmesi, gazeteciler ve medya alanındaki aktörler arasında ağ oluşturma ve iş birliği geliştirme, özgün içerik üretimi amaçlarına yönelik faaliyetleri desteklenecektir.

Destek miktarı nedir?

Basın Evi Destek Aracı kapsamında uygun bulunan başvurulara 1,000 (bin) Avro’dan 15,000 (on beş bin) Avro’ya kadar ayni destek sağlanacaktır. Birden fazla başvuru imkanı vardır ancak aynı kişi veya STÖ tarafından yapılacak başvuruların toplam miktarı 15,000 (on beş bin) Avro’yu geçemez.

Nasıl başvuru yapılır?

www.media4democracy.org internet sitesine kayıt olan başvuru sahipleri, destek başvurularını e-posta ya da internet sitesi başvuru sistemi üzerinden yapabilirler.

Son başvuru tarihi 3 Nisan 2020, Türkiye saatiyle 18:00 olan Basın Evi Destek Aracı’nın ayrıntıları, başvuru rehberi ve formları için http://media4democracy.org/destekler/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum