Reklam
Reklam

DEVA, İstanbul Sözleşmesi'nin feshini yargıya taşıyor

DEVA Partisi, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı yargıya taşıyor. ‘DEVA Yaşatır’ kampanyasını başlattıklarını duyuran DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, “Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” dedi.

DEVA, İstanbul Sözleşmesi'nin feshini yargıya taşıyor
22 Mart 2021 - 14:02

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kadın Politikaları Başkanlığı, İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin partisinin yol haritasını açıkladı. DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen’in sözcülüğünde düzenlenen toplantıya partinin kurucuları ile kadın politikaları çalışmalarında görev alan çok sayıda üye katıldı. Esen, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesinin iç hukuka aykırı ve kadın hakları gaspına yönelik siyasi bir girişim olduğunu kaydetti.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, MİLLETİN İRADESİ YOK SAYILARAK FESİH ESİLDİ'

İstanbul Sözleşmesi’nin ülkelerin örf ve adetlerine uygun olarak iç hukuklarını düzenler ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için imzacı devletlere sorumluluk yüklediğini belirten Esen, “İstanbul Sözleşmesi ülkemizde 2011 yılında, halen görevde olan bugünkü iktidar yetkilileri tarafından herhangi bir şerh düşülmeden TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, gerekli uygulamalar yıllar içinde yetersiz kalmış ve hatta kadını koruyamamıştır.  O gün mecliste 246 vekilin kabulü ve 1 vekilin çekimser oyuyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, bugün usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir” dedi.

'FESİH KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR'

Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen Sözleşmenin, yine Meclis kararı ile yürürlükten çıkartılabileceği ifade eden Esen, fesih kararının yok hükmünde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

 

“Mademki sözleşme Türk aile yapısıyla bağdaşmıyor, neden onaylanmıştır? Neden aradan 10 yıl geçtikten sonra çekilme kararı alınmıştır? Bu karar Anayasa’nın 87. 90. ve 104. maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir. Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir.”

‘DEVA YAŞATIR’ KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından geri dönülmesi çağrısında bulunan Esen, ‘DEVA Yaşatır’ kampanyası başlattıklarını belirterek, “Kanunlar kadını koruyamıyor. Bugün Türkiye’de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var: Kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadına şiddet kader değildir, olmamalıdır. Kadın cinayetleri ve şiddet, doğru kanunlar ve uygulamalarla önlenebilir. Ülkemizde kadına şiddet ve cinayetler sonucu günde ortalama bir kadın ölüyor.
Bugün yargı kararları potansiyel katil ve istismarcı biriktiriyor, hatta teşvik ediyor. İstanbul Sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir! Bugün ‘DEVA Yaşatır’ kampanyamızı başlatıyoruz. Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye’den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum